Dave Grohl 50 yaşında

Rock müziğe yön vermiş birçok grubun parçası olan, son yıllarda üretimleriyle olduğu kadar sahnede yaşadığı kazalar ve kırdığı kemikleriyle de gündemde olan Dave Grohl, bugün 50. yaşını kutluyor. Grohl’un 50. yaş gününde, kariyerinin tamamında ya da bir kısmında parçası olduğu 5 gruptan sevdiğimiz parçaları dinliyoruz.

Scream – Hit Me
(No More Censorship, 1988)

Dave Grohl’un içinde yer aldığı ilk gruplardan biri olan Scream, Washington çıkışlı bir hardcore punk grubu. Müzisyenin gitaristi olduğu Scream’in 1988 çıkışlı ilk albümü, geçtiğimiz yıl Record Store Day kapsamında yeniden basılmıştı.

Nirvana – Scentless Apprentice
(In Utero, 1993)

Steve Albini eli değmiş Nirvana albümü In Utero’dan bangır bangır bir şarkı. İlham kaynağı da Patrick Süskind’in ünlü romanı Perfume…

Foo Fighters – Monkey Wrench
(The Colour and The Shape, 1997)

Nirvana serüveninin ardından mikrofon başına geçen ve gitarını eline alan Dave Grohl’un “yeni” harikası Foo Fighters’ın ikinci albümünden akılda kalıcı bir şarkı. Her yerinden 90’lar akan klibin yönetmeni de Grohl’un kendisi.

Queens of the Stone Age – The Sky Is Fallin’
(Songs for the Deaf, 2002)

Foo Fighters’ın dördüncü albüm kayıtlarında yaşanan sıkıntılardan sonra kendine farklı bir macera arayan Dave Grohl’un yardımına uzun süredir arkadaşı olan Josh Homme yetişmiş. Queens of the Stone Age’in klasik albümü Songs for the Deaf’te davulların başına nasıl oturduğunu şu sözlerle anlatıyor Grohl:

“Tam olarak böyle bir şeye ihtiyacım vardı ve en sevdiğim gruplardan biri beni davul çalmak üzere davet etti. Uzun zamandır davul çalmamıştım ama bu müzik davul çalmak için en iyi müzik olabilirdi. Spot ışıklarından uzak olmak ve biraz müzikal olarak yön değiştirmek çok iyi geldi.”

Them Crooked Vultures – No One Loves Me, Neither Do I
(Them Crooked Vultures, 2009)

Dave Grohl ve Josh Homme’nin bir sonraki birlikteliği, efsanevi bir müzisyenle tamamlanan bir trio olmuştu. Bas gitarda Led Zeppelin üyesi John Paul Jones’la kaydettikleri albümleriyle psikedelik rock severlere nostaljik bir keyif sunan Them Crooked Vultures’ın yeni kayıtlar yapacağı haberleri ara sıra gündeme gelse de ilk (ve şu an için tek) albüm çıkalı 10 sene olmuş…

https://www.youtube.com/watch?v=M89qz4aWbBo

Yükleniyor...