David Bowie anısına Brett Morgen imzalı sinematik bir deneyim

Kurt Cobain: Montage of Heck, Crossfire Hurricane, Jane gibi belgesellerle tanınan Brett Morgen, bir David Bowie anlatısı için kolları sıvadı. Haberler, yönetmenin son dört yıldır bu proje için çalıştığı yönünde.Henüz ismi belli olmayan film, alışılmış müzisyen belgesellerinden farklı bir estetikle hazırlanıyor. Morgen’ın kaynak materyali, şimdiye dek yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtları. Variety’ye konuşan kaynaklar, projeyi “Ne bir belgesel de bir biyografi; kapsamlı bir sinematik deneyim” olarak tanımlamış. Yönetmenin filmin IMAX formatında yayımlanmasını planladığının da altı çiziliyor.

Kariyeri boyunca David Bowie ile çalışmış Tony Visconti de bu deneyimin bir parçası. Zira kendisi filmin müzik yapımcısı olarak ekibe dâhil olmuş. Bohemian Rhapsody ile Oscar kazanan Paul Massey, John Warhurst ve Nina Hartstone da konser kayıtlarının yeni miksajı için güçlerini birleştiriyor bir kez daha.

Tony Visconti & David Bowie
Brett Morgen’dan 5 yıl sonra bir uzun metraj

Morgen, iki dalda Emmy ile ödüllendirilen son işi Jane’den (2017) bu yana ilk kez bir uzun metraj için yönetmen koltuğunda. Prömiyer için Ocak 2022’de düzenlenecek Sundance Film Festival öne çıkan aday konumunda. Nitekim festival, Bowie’nin ölümünün altıncı yıl dönümünden kısa bir süre sonra düzenlenecek.

Müzisyenin yasal varisleri (aile fertleri ve eşi Iman), geçtiğimiz yıllarda Bowie’nin hayatını konu edecek biyografik bir filme sıcak bakmadıklarını farklı mecralarda beyan etmişti. Fakat Brett Morgen’ın ne belgesel ne biyografi olan projesini destekliyorlar. Deneyimin merkezinde David Bowie konser kayıtlarının yer alması da bu kararda önemli rol oynamış anlaşılan. 

Henüz ismi belli olmayan filme dair detaylar için takipte kalın. Söylendiği gibi Sundance’de bir prömiyer planlanıyorsa, tanıtım materyalleri önümüzdeki haftalarda önümüze düşecektir.