David Bowie’li 3 kısa film

8 Ocak 1947’de dünyaya gelen David Bowie’nin  10 Ocak Pazar günü, aramızdan ayrılışının beşinci yıl dönümü olacak. 

Ardında bıraktığı mirasın didik edilmesi, keşfedilmesi sürerken arşivlerden kimi güzellikleri hatırlamaya devam etmekte fayda var. Aşağıdaki üç kısa önerimiz de bunlardan. İlk sinematik deneyimi, kariyerinin çalkantılı dönemini konu eden bir belgesel ve senaryosunu da bizzat yazdığı bir kısa romantik film.

The Image (1969) 

Michael Armstrong’un yazıp yönettiği kısa, Bowie’nin ilk sinematik işi. Michael Byrne’ün canlandırdığı bir ressamın tablosundan canlanan hayaletimsi karakteri canlandırıyor. The Image, bir sanatçının zihninin derinliklerine şizofrenik bir bakış atıyor.

Cracked Actor (1975) 

BBC’nin 1967-2003 aralığında aktif olan ve sanat belgesellerini derlediği Omnibus platformu için hazırlanan bir Bowie belgeseli. Alan Yentob imzalı Cracked Actor, Bowie’nin uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele ettiği 1974’te çekilmiş ve o dönemki ruh hâlini en iyi yansıtan işlerden biri olarak anılıyor.

Jazzin’ for Blue Jean (1984) 

Bowie’nin “Blue Jean” single’ının tanıtımı için çekilen 21 dakikalık kısa film. 1985’te sonraları En İyi Klip ismini alacak En İyi Kısa Format Video dalında Grammy kazandı. Senaryosu David Bowie tarafından yazılan kısa, bir aşk hikâyesi anlatıyor ve Bowie iki ayrı karakteri canlandırıyor.


Yükleniyor...