David Fincher ile sinema sanatını masaya yatırıyoruz

Geçtiğimiz sene platformla 4 yıllık sözleşme imzalayan David Fincher için Netflix’i Netflix yapan isimlerden desek yanlış olmaz. House of Cards ile servisin ilk orijinal içeriğini hazırlamış, Netflix’in geniş kitlelerce duyulmasına önayak olmuştu. Mindhunter dizisi ve yürütücü yapımcılığını üstlendiği Love, Death & Robots’ın ardından, son filmi Mank de yine platform kataloğunun öne çıkan işlerinden. Şu aralar hazırlıkları devam eden The Killer’ı saymıyoruz bile.

Streaming servisinin sosyal medya hesapları, Fincher’la ilgili özel bir paylaşım geleceğini duyurmuştu ki çok geçmeden sürprizin içeriği belli oldu. Sinefil kimliği tartışılmayacak yönetmenin zihninden, sinema sanatını kutlayan, kimi görsel denemelerden oluşan bir belgesel serisi izleyeceğiz: Voir. Sinemanın şaşırtan, üzen veya gördüklerimizle bir bağ kurmamızı sağlayan gücü hakkında zihin açıcı bir seyir tecrübesi olacak gibi.

Fincher, her bölümü 10 ile 30 dakika arasında değişecek projenin yapım koltuğunda otururken reji David Prior (The Empty Man), senaryo ise Drew McWeeny’ye (Masters of Horror) emanet edilmiş. Voir’ın yayın tarihi henüz bilinmiyor fakat prömiyerini 13 Kasım’da, AFI Fest’te yapacağı öğrendiklerimiz arasında.

David Fincher şu sıralar, Fransa menşeli bir grafik roman olan, Alexis Nolent imzalı The Killer’ın uyarlaması için kolları sıvamış durumda. Romanın merkezinde, ahlaki pusulası olmayan bir dünyada soğukkanlılıkla cinayet işleyen, isimsiz bir suikastçı konumlanıyor. Başrollerinde Michael Fassbender ve Tilda Swinton’ı göreceğimiz The Killer, Se7en’da harikalar yaratmış Fincher ile senarist Andrew Kevin Walker’ın –26 yılından ardından– tekrar bir araya getirmesiyle de ayrı bir önem taşıyor.