David Fincher’ın Netflix filmi “Mank” ile tanışın

David Fincher’ın merak uyandıran Netflix filmi Mank’ten ilk fragman düştü. Orson Welles klasiği Citizen Kane’in senaryosunu yazan Herman J. Mankiewicz’i konu alan yapımda, yazarı Gary Oldman canlandırıyor.

Film noir tadındaki tanıtımda Mankiewicz’in Citizen Kane senaryosunu hazırlama telaşındaykenki yaşantısından kesitler görüyoruz. Siyah beyaz sahnelerindeki estetik, Citizen Kane’in dilinden konuşuyor.

David Fincher, son uzun metrajı Gone Girl’ü 6 yıl önce çekmişti. Bu suskunluğunu bozduğu yapım, onun için özel bir hikâyeye de sahip. Nitekim babası Jack Fincher’in 2003’te ölmeden önce kaleme aldığı bu son senaryoyu filmleştirmek, yönetmenin uzun bir dönemdir gerçekleştirmek istediği bir proje. 

Film, Mank’in 2 aydan uzun süre geçirip, sinema tarihindeki en önemli senaryolardan birinin büyük bir kısmını tamamladığı California’daki Kemper Campbell Ranch’de çekilmiş. Bu 2 aylık süre sonunda Welles’e 300 sayfalık bir senaryo teslim eden Mank’in, Citizen Kane için yaptığı başlık önerisi ise “American”. Ardından Welles ile üzerinden geçerek yapılan düzenlemeler sonucu 156 sayfaya inen senaryo, Citizen Kane başlığını alarak sinema tarihinde önemli bir sayfa açıyor. 9 dalda Oscar’a aday gösterilen film, sadece En İyi Senaryo dalında bu ödülü kazanabilmişti. Ödül Mank ve Welles arasında paylaşılmıştı.

Gary Oldman’ı Herman J. Mankiewicz rolünde izleyeceğimiz filmde, Orson Welles’i Only God Forgives ve Souvenir gibi yapımlardan tanıdığımız Tom Burke canlandırıyor. Lily Collins de Mank’in sekreteri Rita Alexander rolünde. Sense 8, Enigma, Current War’dan tanıdığımız Tuppence Middleton da Mank’in partneri Sara Aaronson Mankiewicz’e hayat veriyor. 

Mank’in kadrosunda dönemin aktörlerinden ve önemli simalarından geniş bir seçki de yer almakta. Listeye Hollywood aktörlerinden Marion Davies’i canlandıran Amanda Seyfried ile başlayalım. Citizen Kane’de Susan Alexander Kane karakterinin Davies’ten ilham aldığı biliniyor. Davies’in ilişki yaşadığı Howard Charles Dance’i Game of Thrones’un Tywin Lannister’ı Charles Dance canlandırmakta. Bu isimler haricinde Charlie Chaplin (Craig Robert Young), Bette Davis (Scarlet Cummings), Clark Gable (Sebastian Faure), Greta Garbo (Natalie Denise Sperl), Geraldine Fitzgerald (Joanne Thomson Carole Lombard), Joan Crawford (Michelle Twarowska), Billie Dove (Emily Joy Lemus) gibileri var bu göz alıcı listede.

Etkileyici kadrosu ve arka plan hikâyesiyle büyük beklenti yaratan Mank, 4 Aralık’ta Netflix’te.

Yazı: Biçem Kaya