David Lynch kısası “Fire (Pozar)” artık Youtube’da

David Lynch, şu ana kadar hiçbir dijital platformda yayımlanmayan Fire (Pozar) adlı animasyon kısasını YouTube’daki David Lynch Theater kanalında paylaştı. Film, Lynch’in Inland Empire için Polonyaca çevirmen olarak işe aldığı, daha sonra birtakım yaratıcı iş birlikleri için bir araya geldiği müzisyen Marek Zebrowski imzası da taşıyor.

Lynch, bu projeyi bir deney olarak tanımlamıştı: “Ne yapmak istediğim hakkında hiçbir şey söylemeyeceğim ve Marek’in görüntüleri kendince yorumlayacağı bir deneyim amaçlıyorduk. Bence bu yüzden başarılı bir deney oldu ve Marek’in Penderecki String Quartet için yazdığı besteye bayıldım.” 

Zebrowski’nin o zamanki açıklaması da şu şekildeydi: “Bence film çok melankolik ve şiirsel. Fazla bariz olmadan, David’in yaptıklarını müzikal olarak anlatmaya çalıştım. Örneğin büyük bir fırtına çıkınca birçok pizzicato kullandım ama aynı zamanda lirik bir element katmak için giderek yükselen bir melodik çizgide ilerledim.”

Fire (Pozar) daha önceki yıllarda çeşitli mecralarda gösterime girmiş olsa da ilk defa bu kadar geniş bir kitlenin ulaşabileceği bir platformda yer alıyor. Hatırlarsanız Lynch’in What Did Jack Do? adlı siyah beyaz kısası da ocak ayında Netflix’te yayımlanmıştı. 

Yazı: Cansu Çubukçu