DC, Robin karakterinin 80. yaşını özel bir yayınla kutluyor

Batman’in sidekick’i olarak 1940’tan bu yana çizgi roman sayfalarından, film ve animasyon uyarlamalarına yüzlerce macerada karşımıza çıkan Robin’in 80. yaş kutlamaları için DC’nin güzel bir planı var.

Bob Kane, Bill Finger ve Jerry Robinson’ın yarattığı Robin, asıl adı Dick Grayson olan bir karakter olarak Nisan 1940’ta yayımlanan Detective Comics #38 ile başlayan serüveninde gençliğin getirdiği asiliğin bir yansıması olarak DC evreninde sıklıkla kendine yer buldu. Yıllar içerisinde farklı anlatılarla birlikte birçok farklı Robin karakteri de ortaya çıktı. Jason Todd, Tim Drake, Damian Wayne ve daha sonra Batgirl mahlaslarını devralan kadın kahramanlar Stephanie Brown ve Carrie Kelley; çeşitli dönemlerde Kara Şövalye’nin yanında, Robin Hood’dan ilham alarak yaratılmış kostümüyle belirdi. 80 yıl boyunca tanıdığımız tüm Robin’lerin bir araya geleceği tek sayılık bir çizgi roman yayımlayacak olan DC Comics, her karakter için tasarlanmış farklı kapak çalışmalarını paylaşarak heyecanımızı körükledi.

11 Mart’ta yayımlanacak Robin 80th Anniversary 100-Page Super Spectacular çizgi romanı için Robin’in farklı dönemleri farklı sanatçılar tarafından varyatif kapaklara taşındı. Jim Lee, Scott Williams, Alex Sinclair, Julian Totino Tedesco, Dustin Nguyen, Kaare Andrews, Jim Cheung, Derrick Chew ve Yasmine Putri’nin imzasını taşıyan kapak çalışmaları aşağıda görülebilir.