Death on the Nile, Bergman Island ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Kenneth Branagh’ın Agatha Christie külliyatını uyarlama girişiminde ikinci durak Death on the Nile, Mia Hansen-Løve’ın Ingmar Bergman’a adadığı son filmi Bergman Island, Çağıl Bocut’un İstanbul ve Ankara Film Festivali’nde ödüle uzanan ilk uzun metrajı Sardunya, 90’ların popüler komedisine taze bir yorum getirme iddiasındaki Bel-Air ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Death on the Nile
(11 Şubat)

Nedir: Bir önceki Agatha Christie macerası Murder on the Orient Express’in ardından Kenneth Branagh bir kez daha hem kamera arkasına geçiyor hem de edebiyat tarihinin en ünlü dedektiflerinden Hercule Poirot’ya hayat veriyor. Bir Mısır tatilinde, ilişkileri mükemmel görünen bir çiftin huzurlu balayı trajik şekilde son bulunca; göz alıcı Nil Nehri’ni arşınlayan vapurdaki yolcuların her biri cinayet şüphelisine dönüşecek.

Neye benzer: 1978 tarihli, Peter Ustinov başrollü Death on the Nile fikir verecektir.

Kimler var: Gal Gadot, Letitia Wright, Annette Bening, Russell Brand, Ali Fazal, Dawn French, Rose Leslie, Sophie Okonedo, Jennifer Saunders ve Emma Mackey geniş oyuncu kadrosundan kimi yüzler.

PRÖMİYER
Inventing Anna
(Netflix, 11 Şubat)

Nedir: İş birliklerinin ilk mahsulü, rekortmen dizi Bridgerton’ın ardından Shondaland Media ve Netflix için sırada mini dizi Inventing Anna var. Gazeteci Jessica Pressler’ın 2013-2017 aralığında New York sosyetesine sızarak büyük meblağlar dolandırmış Anna Delvey hakkında yazdığı, New York Magazine’de yayınlanan “How Anna Delvey Tricked New York’s Party People” isimli makale kaynak materyal.

Neye benzer: Hmmm, iki karakter arasındaki sevgi-nefret ilişkisinden hareketle Killing Eve.

Kimler var: Dolandırıcı suretinde Julia Garner ve onun peşinde düşen gazeteci Vivian rolünde Anna Chlumsky için ufukta bir Emmy var mı, göreceğiz.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Bergman Island (Vizyon, 11 Şubat)

Heyecan verici bir filmografi inşa eden Mia Hansen-Løve’ın Altın Palmiye için yarışan, Ingmar Bergman’a adadığı son filminde, yönetmenin aurasından etkilenme umuduyla -onunla özdeşleşen- Fårö Adası’nda inzivaya çekilmiş bir sinemacı çift yakın planda. İkili yeni çevrelerini keşfeder, mevsim ve yazım süreci ilerlerken; gerçekle kurgu arasındaki sınırlar silikleşecek, ilişkileri yeni testlere tâbi tutulacak.

Bel-Air (Peacock, 13 Şubat)

Yayımlandığında viral olan fragman formatındaki bir hayran filminden ilhamla; Will Smith’in şöhretini borçlu olduğu, 90’ların popüler komedisi The Fresh Prince of Bel-Air’e taze bir yorum. Modern ABD’nin sınıf ve ırk deneyimlerine kulak kesilecek Bel-Air’in 30 dakikalık bir sitcomda keşfedilmesi pek mümkün olmayan içsel çatışmalara, önyargılara ve farklı duygudurumlarına yakından bakacağı söyleniyor. Şimdiden ikinci sezonun sipariş edildiğini ekleyelim.

Sardunya (MUBI, 12 Şubat)

Çağıl Bocut’un İstanbul ve Ankara Film Festivali’nde ödüle uzanan ilk uzun metrajı, üniversite sınavına haftalar kala, babasının felç geçirdiğini öğrenip apar topar memleketi Urla’ya dönen Defne’nin öyküsü. Çocukluktan bu yana biriken duygusal yüklere, suçluluk ve pişmanlık hislerine yakından bakan Sardunya, Defne ile babasının geçmişten kalan hesaplaşmasını aktarırken yer yer polisiye bir anlatıya da evriliyor. Ailenin güvenilmez ve tekinsiz doğasına dikkat çekerken taşraya yeni nesil bir bakış açısı getiriyor.

İnsanlar İkiye Ayrılır (BluTV, 10 Şubat)

Tunç Şahin’in 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden ödüllü son filmi İnsanlar İkiye Ayrılır, özellikle güçlü senaryosuyla öne çıkan, incelikli bir sistem eleştirisi. Bankalar adına telefonla tahsilat yapan şirketlerden birindeyiz. Vicdanları ve kurumsal kimlikleri arasında sıkışmış çalışanlar, borçlulara psikolojik baskı uygularken; bir yandan da alacakları prim için birbirlerine karşı amansız bir mücadeleye girmiş durumdalar.

BigBug (Netflix, 11 Şubat)

Le fabuleux destin d’Amélie Poulain ve Delicatessen gibi hafızalara kazınmış işleriyle tanıdığımız yönetmen Jean-Pierre Jeunet, uzunca bir aranın ardından bilim kurgu ve komediyi harmanladığı yeni filmiyle yeniden yönetmen koltuğunda. Tüm ihtiyaçları ve arzuları için insanların yapay zekâya güvendiği bir gelecekte geçen BigBug, evlerinde çalışan robotlar tarafından rehin alınan bir grup karakteri yakın plana alıyor.

Uncharted (Vizyon, 11 Şubat)

Spider-Man: No Way Home nedeniyle gündemden eksik olmayan Tom Holland, aksiyona bu kez ağ atmadan devam ediyor. PlayStation için geliştirilen meşhur aksiyon oyunu Uncharted’dan uyarlanan filmde kurnaz hırsız Nathan Drake, deneyimli hazine avcısı Victor “Sully” Sullivan tarafından işe alınacak. Birlikte başladıkları soygun maceraları; dünyanın en eski gizemlerinden birini çözmeleri, 5 milyar dolarlık hazineyi ve Nate’in uzun zamandır kayıp olan kardeşini bulma girişimleriyle devam edecek.

Gokseong / The Wailing (BluTV, 10 Şubat)

Bulaştığı herkesi vahşileştiren tuhaf bir hastalık, Güney Kore’nin gözlerden ırak bir köyüne son sürat yayılmaya başlar. Cinayetlerin ardı arkası kesilmezken, bölgedeki insanlar olanları gizemli bir yabancının gelişine bağlar. Olayı çözmekle görevli polisin kızının da virüse yakalanmış olması, işleri içinden çıkılmaz bir duruma getirecektir. Prömiyerini Cannes’da yapan Hong-jin Na filmi, atmosfer yaratma yetisiyle bir adım öne çıkıyor.

* Anne+: The Film (Netflix, 11 Şubat)

* Kimi (HBO Max, 10 Şubat)

* Child of Kamiari Month (Netflix, 8 Şubat)

* I Want You Back (Amazon Prime, 11 Şubat)

* Das Privileg / The Privilege (Netflix, 8 Şubat)

* Fairview (Comedy Central, 9 Şubat)

* Disenchantment – 4. sezon (Netflix, 9 Şubat)

* The Girl Before (HBO Max, 10 Şubat)

* Everything’s Gonna Be All White (HBO, 11 Şubat)

* Até Que a Vida Nos Separe / Until Life Do Us Part (Netflix, 10 Şubat)

Cow
Hâlâ izlemediyseniz

* Cow (MUBI, 11 Şubat)

* The End Of The Tour (BluTV, 7 Şubat)

* Whiplash (BluTV, 7 Şubat)

* I, Tonya (beIN CONNECT, 8 Şubat)

* Sous le sable (MUBI, 7 Şubat)

* Bulutları Beklerken (MUBI, 8 Şubat)

* Supernova (beIN CONNECT, 13 Şubat)