/dergi/no-60/degisebilen-bicimler-ekin-fil/
192254

Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.


Haziran sonunda Helen Scarsdale aracılığıyla yayınladığı son albümü Ghosts Inside ile dinleyeni kendi içinde, derinde, kuytu ve belki de hiç olmadığı kadar dingin bir yere davet eden İstanbullu müzisyen Ekin Fil, 10 Kasım’da ses kardeşi Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak Le Guess Who? sahnesinde. Ekin Fil’in shoegaze ve ambient etkileşimlerden yola çıkan ve pedallarından geçerek yankılanan yanık dünyasına buyurun.

Ghosts Inside albümünün yaratım ve kayıt sürecini senin için tanımlayan şeyleri biraz açabilir misin? Ekin Fil adına nasıl bir dönem, nelerle şekillenen bir süreç oldu?
Dürüst olmak gerekirse garip, daha da doğrusu kırılgan bir dönemdi. Hayatım genel akışına göre biraz daha hareketli, duygusal olarak da yoğundu. Ama tüm bu değişime rağmen de tuhaf bir durgunluk vardı. Bir sürü yeni hissin içinde biraz kaybolmuştum galiba. Ailece sağlık meseleleriyle mücadele ediyorduk. Kendi evimde pek kalmıyordum. Herkes üzgündü. Zaman ağırdı. Bu olay dışında dış dünyayla bağım epey bir zayıflamıştı. Ve daha pek çok şey…

Albümü önceki işlerinden farklılaştıran bir özelliğin de piyano ve klavyelerle sürükleniyor olması olduğu söylenebilir. Bu bir karar mıydı? Süreç içinde mi şekillendi? Ve albümü sana göre nasıl bir yere taşıdı?
Önceden alınmış bir karar değildi. Müzik çalıştığımda her zaman klavye kullanıyorum ama bu defa üzerine çok bir şey koymak bir yana, çoğu zaman sanki sadece ne çaldıysam onlar kalmalı gibi bir his ağır bastı sanırım. Daha direkt bir his geçirdi bana; basitti. Sessizdi. Albümü tam da o zamanki ruh hallerine göre bir yere taşıdı sanırım.

Müziğindeki soyutlama dozu şarkıların farklı yorumlara ve canlandırmalara açık olmasını sağlıyor gibi geliyor. Dinleyene bu anlamda alan açmak senin için önemli bir motivasyon mu?
Söylemek pek hoşuma gitmese de bu yapmaya uğraştığım bir şey biraz. Parçanın kendi içinde bir bütünlük kurmaya çalışırken o bahsettiğin boşluklar, dinleyen için de benim için de her defasında değişik bir biçime dönüşebilir diye düşünüyorum, daha doğrusu umuyorum diyeyim.

Ekin Fil müziği sanki bir anlamda kendi başınalığı da kutluyor. Konserlerinde nasıl bir durum söz konusu? Kendi dünyana mı gidiyorsun? Yoksa bulunduğun ortamla farklı bir ilişki mi kuruyorsun?
Çok heyecanlanıyorum aslında. Kendimi çok gösterdiğimi düşündüğüm için bazen utanıyorum da. Bazen de çok hissediyorum bir sürü şeyi ve hatta ağlayasım geliyor. Tabii bu hisleri o anki ortamlardan bağımsız düşünmek pek doğru olmaz herhalde. Belki de çok konser vermediğim için ben abartıyorumdur, bilemiyorum ama sonuç itibariyle her biri birbirinden farklı geçen zor ama çok da zevkli zamanlar diyeyim.

Le Guess Who? programında kaçırmak istemeyeceğin performanslar var mı?
En çok Gas. Radio Philharmonic Orchestra’nın Lili Boulanger yorumunu merak ediyorum. Prurient’i bir dünya gözüyle izleyeceğim umarım. Big Brave’in de olduğunu görünce çok sevindim. Bakalım canlı nasıllar… Yves Tumor var son zamanlarda sıkça dinliyorum, göreceğiz.

Image
Image

KaygıMartı ve son olarak Körfez filmine müzik yaptın. Film için müzik çalışmanın seni çeken yanları neler? Albüm yaratmaktan ne gibi farklı yaklaşımlar takip ediyorsun?
Halihazırda var olan bir hikâye ve biçim üzerine çalışmak kendi kendine bir şey kurgulamaktan çok farklı tabii ki. O dünyaların içine sızabilmek için algılarınızın nispeten açık olması icap ediyor diye düşünüyorum. Sonuçta yapılan bir ekip işi ve kendi payınıza neyi neden yaptığınızı açıklayabilmeniz, tartışabilmeniz de önemli. Ben filmi ya da senaryoyu izleyip ya da okuduktan sonra aşağı yukarı kafamda hangi çeşitte bir ses dünyası canlandıysa yönetmene o öz’e uygun temel yapılar yolluyorum. Bu karşı tarafa da geçiyorsa zaten çalışmaya başlıyoruz.  

Kendini hiç bambaşka müzikler yaparken de hayal ettiğin oluyor mu?
Çok oluyor. Hip hop, R&B, Türkçe pop filan. Becerebilsem her telden çalmak isterim.

Küçükken vurulduğun, çarpıldığın karakter (gerçek ya da kurgu) kimdi?
Çarpılma değil de Hayat Ağacı’ndan Sam, Alcanzar’dan Lorena gibi dizi karakterleri o zamanlar olmak istediğim kişilerdendi.

Önümüzdeki günler için konser, ortak çalışma, split, cover, vb. başka duyurular var mı?
24 Ekim’de ilk defa Ankara’da çalacağım. In the Void gecesinde ve Noxus’ta. 10 Kasım’da Le Guess Who?, 15 Kasım’da Berlin West Germany ve sanırım kasım ayının sonunda da bir İstanbul konseri olacak. Ortak çalışma olarak da Kaosmos ile bir split planımız var. Sene bitmeden yayınlarız umarım.

 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye