/dergi/no-60/diyarbakirdaki-genc-sanatcilarin-yeni-alani-loading/
192254

Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.  


Diyarbakır’da bu yılki 15. İstanbul Bienali’yle birlikte hatta ondan birkaç gün önce bienal sanatçısı Heba Y. Amin’in film gösterimi ve bienal küratörlerinden Ingar Dragset’le bienal direktörü Bige Örer’in sunumuyla açılan bir bağımsız sanat alanı var. Odaları, gösterim salonu, heyecanlı izleyicileri, uzun kapı önü sohbetleri ve kitaplığıyla dolu dolu bir mekân. Sanatçı rezidansı kurmak, Diyarbakır’daki lise öğrencilerine sergi turları düzenlemek, film gösterimleri ve sergi sunumları yapmak şimdi yaptıkları ve geleceğe yönelik planları. Belki daha da önemlisiyse, bölgede 2000’lerin başından bu yana her şeye rağmen ve kesintisiz olarak süren sanat üretimi için bellek oluşturma çabaları. Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan Loading ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor. 

Öncelikle Loading’in hedefini ve neleri amaçlayarak, ne gibi sebeplerle yola çıktığınızı sormak istiyorum.
Uzun vadeli hedefler bir yana, nereye gittiği, nereye evrildiği pek de net olmayan bu politik ve kültürel çıkmazda ayakta durmaya çalışmamızın en önemli işimiz olduğunu açıklıkla söyleyebiliriz. Bununla birlikte 2000’lerin ilk çeyreğiyle birlikte, özellikle Diyarbakır’da kümelenen bir güncel sanatçı grubunun zaman içinde yarattığı alt yapıdan, yeni sanatçı kuşaklarının mümkün mertebe yararlanması için yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Arşiv projemizi bu amaçla başlattık, mekânsızlara mekân olmak, genç sanatçılara seslerini duyurabilecekleri daha kaliteli megafonlar sağlamak, güncel sanatı mutlak bir şekilde bırakacağını düşündüğümüz sanatçılara da rehberlik desteği vermek niyetindeyiz.

Tam olarak ne zaman başladınız burası için çalışmaya ve nasıl bir araya geldiniz?
Ciddi olarak bu konu üzerinde düşünmeye 2016 yazında başladık, Şener Özmen ABD’ye gitmeden önce yani. Paris Sıkıntısı gibi vıcık vıcık bir şey vardı üzerimizde, Baudelaire şöyle yazmıştı buna dair: “Her hastanın yatak değiştirme tutkusuna kapıldığı bir hastanedir bu yaşam. Kimi soba karşısında çekmek ister acısını, kimi pencere kıyısında iyileşeceğini sanır. Bana gelince, hep, bulunmadığım yerde rahat edeceğimi sanırım, ruhumla sürekli tartıştığım sorunlardan biridir şu evden eve taşınma çilesi.” Taşınmak istiyorduk, yani üretimlerimizin ana mekânı olan evden uzaklaşmak istiyorduk, bulunmadığımız bir yerde rahat edebilecektik ve öyle de oldu. Birlikte iş üretmiş, birbirimizin işlerine koşmuş, ya kameranın arkasına geçmiş, ya montaj masasına veyahut diğerinin çalışması için model olmuş, yazılar yazmış, etkilemiş ve de etkilenmiştik. Uzun yıllar boyunca, kendimizin ön ayak olduğu ve organize edeceği bir mekânımız olmamıştı, buna gereksinim duymamıştık. Ne ki hayat Diyarbakır’da, fena tekledi, başka ve daha önce hiç olmamış bir şeyin içinde bulduk kendimizi. Bir araya gelmemizin de arkasında bu hiç olmamış olanlar vardı.

Loading’in içeriğini nasıl anlatırsınız ve ne gibi faaliyetlere sahne olmasını istiyorsunuz?
Loading bir okul olacak kuvvetle muhtemel. Daha spesifik konular üzerinde düşünen üyelerden oluşmuş bir okul, dersler verecek, dersler alacak. İçerikçe daha zengin, daha kuşatıcı, daha demokratik… Hep “iyi” şeylere değil, “kötü” olana da sahne olmasını istiyoruz, “kötü” derken, sanatın ve sanatçının kötü örneklerine. Bunu nasıl seçeceğiz, onlar mı bizi seçecek, bilmiyoruz.

“AÇIKÇASI, BURADAN KİMSENİN ‘İZLEYİCİ’ SIFATIYLA KALMASINI İSTEMİYORUZ VE KATILIMCI OLMALARI KONUSUNDA ONLARI YÜREKLENDİRİYORUZ, ZİRA BU BİZİM İÇİN SON DERECE ÖNEMLİ.

Image

Loading’in arşiv tutma ve bellek oluşturma gibi bir motivasyonu var. Arşivle ilgili çalışmalarınız ve detayları neler?
2000’lerden gelen bir bellek var kayda alınmamış, daha doğrusu tasnif edilmemiş, elbette bazı kayıtlar var, ama farklı noktalarda ve çok kişisel düzeylerde. İşte bu kişisel düzeyi aşağıya çekmek istedik, saklamayın dedik, getirin dedik, buradan başladık. Deniz Aktaş işte bu ivedi projeyle ilgili çalışmaya başladı, bu konuda uzmanlaşmış kurumların da desteği oldu, minnettarız.

Diyarbakır’da böyle bir oluşum kurmanın zorlukları nelerdi sizin için?
Bir kere bir oluşum kurma cümlesinin kendisi sinyal veriyordu, her şey düşmüş veyahut düşmekteyken elimizden. Bu çaba, kimileyin, kendi güncel sanat iktidarlarını kurumsallaştırmanın bir yolu olarak görüldü, yanıldılar, kurum alerjimiz vardı ve kurumdan ziyade, ona alternatif olacak bir arayış içindeydik, mekân demek daha tarafsız bir tını veriyor şimdilik… Zorluklar ise hep vardı, hep olacak, buna takılmamak lazım. Böyle bir şeye girişmişken, önümüzde ne gibi engeller olabileceğini öngörmüştük, bunları çözerek işe başladık.

Loading’i oluşturan ekibin projelerinden ve yaptıklarından kısaca bahsedebilir misiniz?
Şener Özmen ABD’de, International Studio & Curatorial Program (ISCP)’daki stüdyo deneyiminden sonra, Ekim ayında yine New York’taki Elizabeth Foundation of The Arts’da (EFA) stüdyoya yerleşti ve çalışmalarını orada sürdürüyor. Erkan Özgen’in Wonderland videosu, iyi bir komşu başlığıyla başlayan 15. İstanbul Bienali’nde gösteriliyor. Cengiz Tekin’in hem Türkiye’de hem de yurtdışında sergileri devam ediyor, Deniz Aktaş’ın da öyle.

Loading’in şimdiye dek izleyicisiyle kurduğu ilişki nasıl?
Açıkçası, buradan kimsenin “izleyici” sıfatıyla kalmasını istemiyoruz ve katılımcı olmaları konusunda onları yüreklendiriyoruz, zira bu bizim için son derece önemli. Loading’in ana arterlerinden biri de katılımcı bir proje olması ve sürdürülebilirliği teşvik etmesi.

Açılış etkinliği olarak Heba Y. Amin’in video gösterimini ve bienal sunumunu seçmenizin geri dönüşleri nasıl oldu?
Evet, tabii ki, eş zamanlılık önemliydi, yani sonuçta “paket” programlarla mesafe alamayacağımızı daha önce Diyarbakır’da gerçekleştirilmiş pratiklerden biliyoruz. Heba Y. Amin’in çalışması, üzerine çokça konuşabilecek bir sese sahipti, bizim sesimize ses veriyordu. Bu sebeple, daha yakın bir mesafeden izlemiş olduk. 

Ekip olarak nelerden besleniyorsunuz, neler dinliyorsunuz, size neler ilham veriyor?
Sanırım birbirinden çok farklı beslenme kaynaklarımız var ve bu rutini kırıyor. Medyumlar aynı olsalar bile, anlatım dili derin farklılıklar gösteriyor. Geçenlerde Şener Özmen’le konuşuyorduk, söz arasında şöyle bir şey söyledi; “Buradan bakınca, Ortadoğu’da sanat adına yapılan her şeyin yanlış olduğunu görüyor insan ve buna aldırış etmekle, gülüp geçmek arasında sıkışıp kalıyor.” Kim bilir ne gördü de böyle söyledi? Evet, şu sıra Loading’de Iggy Pop dinliyoruz ve bunu zorunlu kılıyoruz.

Bulunduğunuz coğrafya sizin çalışmalarınızı nasıl etkiliyor?
Sanırım artık etkilemiyor, yani hep etkilediği –ve hep dile getirildiği üzere– tarzda etkilemiyor. Başka bir evreye geçtik sanki ama tam emin de olamıyor insan. 

 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye