/dergi/no-60/gecmisi-hatirlarken-2010lardan-amerika-sivil-haklar-mucadelesi-belgeselleri/
192254

Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.


Freedom Riders (2010)
Yönetmen: Stanley Nelson
Ne hakkında? Freedom Riders yaklaşık dört yüz Amerikalının ırk ayrımının yaşandığı bir toplumun bozuk ahlaki değerlerine ve normlarına ırk ayrımı gözetmeksizin bindikleri otobüslerle eyaletler arası seyahat ederek meydan okumasının öyküsünü anlatıyor.
Neden İzlemeli? Basit ve şiddet karşıtı bir direniş eyleminin karşılaştığı korku, nefret ve şiddet eylemlerini ortaya çıkaran etkileyici bir belgesel.
Alıntı: “Şöyle bir histen bahsedebiliriz: ‘Bu provokatörlerin suratlarına bir yumruk indirmek istiyorum. Birilerinden nefret etmeliyim. Birilerinden nefret etmek zorundayım.’”


The Loving Story (2011)
Yönetmen: Nancy Buirski
Ne Hakkında? Farklı ırklara mensup Richard ve Mildred Loving’in Sivil Haklar Mücadelesi döneminde, ırklar-arası beraberliği hor gören bir toplumda infial yaratan aşklarının öyküsü.
Neden izlemeli? Aşkın kararlılıkla beraber bazen gerçekten her şeye kadir olduğuna tanıklık etmek için.
Alıntı: “Belki bu ufak mücadeleleri kaybederiz ama büyük savaşı kazanırız.” – Mildred Loving

https://youtube.com/watch?v=dgpc3zNEw8w

Black Power Mixtape 1967-1975 (2011)
Yönetmen: Göran Hugo Olsson
Ne hakkında? İsveçli basın mensuplarının 60’lar ve 70’lerde Amerika’da çektiği görüntülerden oluşan bu film, 30 yıl sonra bir İsveç televizyonunun bodrumunda bulundu ve yönetmen Göran Hugo Olsson tarafından editlendi. Belgesel sivil hak ve özgürlük mücadelesinin Angela Davis, Bobby Seale, Huey P. Newton, Eldridge Cleaver gibi önemli isimleri etrafında şekilleniyor.
Neden izlemeli? Angela Davis’le hapishanede yapılan etkileyici röportaj bu belgeseli kaçırmamak için başlı başına bir sebep ancak çok daha fazlasına hazır olun!
Alıntı: “Kendimizi herhangi bir şeye veya kişiye karşı koruma hakkına sahibiz. Hayır, biz şiddete inanmıyoruz. Öldürmeye inanmıyoruz. Zarar vermeye veya incitmeye inanmıyoruz. İnsanların canını acıtanlar ve zarar verenler değiliz. Koskoca bir toplumu kaçırıp buraya kendisine hizmet etmesi için getirenler biz değiliz. Ve bu yüzden ayağa kalkıyoruz ve hakkımız için savaşıyoruz. Barış istiyoruz, gururla yaşamak, sevmek ve çalışmak istiyoruz. Gururla büyümek istiyoruz. Kendimizi haksız görmek, veya savunmaya çalışmak aptalca. Gerçekten çarpık bir düşünce bu. Amerika’ya yazıklar olsun bu yüzden. Kendini ve ailesini savunmaya çalışan birini yargılayanlara yazıklar olsun. Yazıklar olsun.” – Erykah Badu


The Black Panthers: Vanguard of the Revolution (2015)
Yönetmen: Stanley Nelson
Ne hakkında? 20. yüzyılın en tartışmalı ve önemli politik organizasyonlarından biri olan Black Panther Party’nin yükselişi ve durduruluşu üzerine bir belgesel.
Neden izlemeli? Yedi yıllık bir süreç içerisinde büyük çabalarla ortaya çıkarılmış, daha önce hiç görülmemiş görüntüleri izlemek için.
Alıntı: “Silahlarımızı yanımıza alıp polisi takip edeceğiz. Yasal mesafemizi koruyacağız. Ancak gerektiği anda müdahale etmek üzere hazır olacağız.”


I Am Not Your Negro (2016)
Yönetmen: Raoul Peck
Ne hakkında? Belgesel Afroamerikalıların ve LGBTİ toplumunun özgürlük mücadelesinde ikonik bir figür olan James Baldwin’in Remember This House isimli, yakın arkadaşları Medgar Evers, Malcolm X ve Martin Luther King, Jr’in yaşamları ve suikastlarına dair bitmemiş kitabını ele alıyor. 
Neden İzlemeli? Baldwin’in usta diliyle yazdığı metinler Samuel L. Jackson tarafından seslendiriliyor ve etkileyici görüntülerle beraber sunuluyor.
Alıntı: “Beyazların kendi kalplerine dönüp neden bir ‘zenci’ hitabına ihtiyaçları olduğunu anlamaya çalışmaları gerekiyor. Çünkü ben ‘zenci’ değilim, ben bir insanım. Eğer sen benim ‘zenci’ olduğumu düşünüyorsan, demek ki buna ihtiyacın var.” – James Baldwin


13th (2016)
Yönetmen: Ava DuVernay
Ne hakkında? Amerika’nın adalet ve hapishane sistemindeki ırk temelli yapısal sorunları çarpıcı istatistikler, tarihi gerçekler ve röportajlarla ortaya koyan bir belgesel. 
Neden izlemeli? Konu hakkında bilgisi olmayanlar için bile Amerika’nın adalet sistemindeki çarpıklıkları net bir şekilde açıklayan ve yapısal bir perspektif sunan belgesel, sivil hak mücadelesi üzerine hızlı bir kurs niteliğinde.
Alıntı: “Adalet Bakanlığı her üç genç siyah erkekten bir tanesinin hayatı süresince bir noktada hapse gireceğini rapor ediyor. Bu inanılmaz derecede şok edici bir istatistik.”

https://youtube.com/watch?v=V66F3WU2CKk

Image

The Invaders (2016)
Yönetmen: Prichard Smith
Ne hakkında? Belgesel 1967’de Memphis’de bir araya gelen, genç üniversite öğrencilerinden, Vietnam gazilerinden, müzisyenlerden ve entelektüellerden oluşan radikalleşmiş sivil hak aktivistlerini konu ediniyor.
Neden izlemeli? Bugüne kadar pek değinilmemiş, Malcolm X, Stokely Carmichael gibi militan liderlerden ilham alan ve Martin Luther King’le suikastından hemen önce görüşen bu özgürlük savaşçıları hakkında bilgi sahibi olmak için.
Alıntı: “Hepimizin problemi aynı. Esas soru bu konuda ne yapabileceğimiz?”

https://youtube.com/watch?v=JbyRTgpBLYU
 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye