/dergi/no-60/soylemek-mi-daha-iyi-yoksa-olmek-mi-call-me-by-your-name/
192254

Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.


KİM OLDUĞUNU BULMANIN ÖYKÜSÜ

Gizemli, tuhaf, tanıdık, yakıcı ya da daha birçok başka şeye tekabül eden, yüksek tansiyonlu bir “ilk aşk” öyküsü, hayatın büyük karmaşalarından bazılarını önümüze getirip, onlara mucizevi bir doğallıkla, sakin ve derinlikli cevaplar arıyor Andre Aciman’ın 2007’de yayımlanan olağanüstü romanı *Adınla Çağır Beni’de. 1983 yılının yakıcı yazında İtalya’nın güneyinde bir evde, 17 yaşındaki kahramanı Elio’nun sekiz haftalık, romantik ve tensel, bol gelgitli keşif öyküsü, Aciman’ın yetkin anlatım diliyle güçlenip, unutulmaz bir yapıta dönüşüyor.

Aciman’ın tüm samimiyeti ve yalınlığıyla, nostaljik bir ağıta dönüşen romanının sihri, ilkgençlik denen belalı dönemin karmaşık hislerini, aşk denen duygunun derinlerine nüfuz etmiş arzuların ışığıyla aydınlatıp, okuyucunun belleğine sonsuz bir güven duymasında gizli. İçinde olan, orada duran şeylerin gizledikleri, tüm güçlüğüne rağmen, ne kadar varabilir diline? Ya da romandaki daha açık ifadesiyle Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi? Yani, bu aslında bir varoluş itirafının ve kim olduğunu bulmanın öyküsü.

Toplumdışı görülen bir romansı, hemcinse duyulan bir tutkuyu, toplumun üst-orta katmanlarından birine mensup bir aile evinde, entelektüel bireyler arasında, aslında bu “olağandışı”lığa pek de güçlü reaksiyonlar göstermeyecek bir komün içerisinde var eden hikâye, ruhunda hissettiğin bir yönelimi, kendine, ona ya da topluma açıklayıp açıklamama kararını, bugüne kadar gördüklerimiz arasında belki de en rahat ortamda filizlendiriyor. Yalnızca bu nedenden dolayı dahi kuir edebiyat ve –bu yazının konusu olan beyaz perde adaptasyonu üzerinden– kuir sinemada eşine az rastlanır bir örnek Call Me By Your Name; bununla beraber, sıradan bir açılma öyküsünden de çok daha fazlası.

Image

GERÇEKÇİ MİZANSENLERİN GÜCÜ

Edebi ve müzikal yetenekleri pek fazla, çok sayıda dil bilen, felsefe, tarih, antropoloji gibi kuramlarla içli dışlı 17 yaşındaki Elio’nun, ailesiyle yaşadığı yazlık eve, felsefe profesörü babasının, 24 yaşındaki yüksek lisans öğrencisi stajyeri Oliver’ın gelişi ile başlayan sekiz haftalık süreç, Elio’nun hayatının en önemli dönemine tekabül ediyor Call Me By Your Name’de. Hikâyenin genç kahramanı, bu yeni adamın varlığıyla birlikte aşina olmadığı çok sayıda duyguyla sınanırken, hem kendini, hem de insanoğlunun ruhunun derinlerinde yatan ve henüz adı konmamış bazı başka hisleri keşfediyor bu tanışıklığı vesilesiyle.

I Am Love ve A Bigger Splash gibi filmlerinde, insan bedenini saran ve adeta tehdit eden tutku durumunu, benzersiz doğa fonlarında, büyük bir yetenekle karşımıza getiren Luca Guadagnino’nun, neredeyse o çeksin diye yazılmış gibi duran nefis Aciman romanından, kuir sinemanın en incelikli eserlerinden bazılarına yazar ve yönetmen olarak katkı sağlamış James Ivory imzalı nefis bir senaryoyla gerçekleştirdiği Call Me By Your Name uyarlaması, Elio ile Oliver arasındaki yüksek gerilim hattını, muazzam bir sinemasal dil ve dokunuşla resmediyor. Hikâyesinin en çarpıcı kısımlarını, tümüyle gerçek hissettiren anlar ve mizansenler üzerinden görmeyi seçen Guadagnino, romanın peliküle aktarması en güç bölümlerini dahi, izleyicisini filmin büyüsünden bir an bile koparmadan, büyük bir ustalıkla beyaz perdeye taşıyor.

Her ikisi de kızlara ilgi duyan iki erkek kahramanı Elio ve Oliver’ın, cinsel eğilimleri bir kenara bıraktıran ve yalnızca birbirlerinin varlığı üzerinden yükselen tutku dolu ilişkisini öyle kilit sahnelerle çözüyor ki Guadagnino, filmin dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Sundance’den bu yana neden yılın en iyi filmi olarak anıldığını anlamak hiç de güç olmuyor. Zira karşımızda gerçek anlamda sinemanın gücünü benzersiz şekilde kullanan ve sadece bu yolla, bugüne dek gördüğümüz benzerlerinden ayrılan bir film var.

SİNEMASAL BİR MUCİZE

Sinemayı birleştiren tüm görsel, işitsel ve doğal etmenler sanki bu filmin büyüleyiciliğine hizmet eder şekilde bir araya gelmiş filmde. Burada önemli ölçüde Guadagnino’nun reji tercihleri devrede. Zira önceki filmlerinden de anlaşılacağı üzere Guadagnino için perdede, gerçekliğinden şüphe duyacağımız herhangi bir ana yer yok. Bu nedenle de sinemasının geldiği en olgun nokta olan Call Me By Your Name’deki gerçekliğin aktarımında, ne uyumsuz bir ses, ne de tabloyu andıran kadrajların içinde unutulmuş bir çapak bulmak mümkün.

Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş bir film olmasıyla Call Me By Your Name, sinema tarihinde önemli bir yeri hak ediyor. En ince detayına kadar düşünülmüş bir işçilikle bezenmiş görüntü ve sanat yönetimi, mekân seçimi, kostümleri, müzikleri, senaryosu, oyunculukları, rejisi ve tüm teknik kısımları, vazifesini başarıyla yerine getirmiş bir kadro tarafından üstlenilmiş çok film görmüyoruz. Bu yoksunluk içinde Call Me By Your Name’i, gelmiş geçmiş en iyi beyaz perde tecrübeleri arasında saymak da abartılı olmayacaktır bu yüzden.

* Call Me By Your Name, Sel Yayıncılık, 2016. 

Image
 1. Yeniden hayal edilen kadim figürler: The Black Power Tarot

  Le Guess Who? 2017 sırasında sergilenecek The Black Power Tarot’un yaratıcısı King Khan, bu eşsiz setin arkasında yatanları, ilhamlarını, seçim kriterlerini ve Michael James Eaton ile Alajandro Jodorowsky işbirliğini anlatıyor.

 2. Halil Altındere ve Das Art Project: Welcome to Homeland

  Halil Altındere'nin üç kıtaya yayılmış mülteci krizini ele alan üç işini bir arada yerleştiren Welcome to Homeland, 14 Eylül – 21 Ekim tarihleri arasında Cihangir Sadık Paşa Konağı'nda sergilendi. İstanbul'un pek bilinmeyen, metruk binalarını kısıtlı süreler için güncel sanat mekânlarına dönüştüren Das Art Project'in küratörlüğünü yaptığı Welcome to Homeland hakkında Halil Altındere ve Das Art Project üyeleriyle söyleştik.

 3. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (I)

  Şu sıralar yeni film ve yeni albüm heyecanı yaşayan iki arkadaş Ezgi Mola ve Kalben bir araya gelip, birbirlerine merak ettiklerini sordu ve ortaya mutlu olmanın yollarından, çocukluk travmalarına kadar uzanan kocaman bir sohbet çıktı.

 4. “Zaman her zaman çok şey öğretiyor”: EZGİ MOLA ve KALBEN (II)

 5. İnsan faktörünü müziğe dahil etmek: LIIMA & GRIZZLY BEAR

  Liima üyesi Casper Clausen ve Grizzly Bear üyeleri Chris Taylor ve Chris Bear, birlikte yaptıkları Avrupa turnesi sırasında Bant Mag. için müziklerinin yaratım süreçleri üzerine sohbete koyuldu.

 6. Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon

  Araştırmacı, yazar ve arşivci Gökhan Akçura, Taner Öngür’e telefonla bağlanarak yeni çalışması Elektrik Gramofon üzerine konuştu.

 7. Çizgilerle: Pharoah Sanders

  Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

 8. Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

  Awedny ve Nisyan gibi iki funk harikası yaratmış, İngiltere’nin saygıdeğer prodüktörlerinden birisi olan Tommy Vance ile birlikte kayıtlar yapmış, Madonna’dan David Bowie’ye birçok etkileyici isimle beraber çalışmış olan Jean-Baptiste Mondino'nun hayranlığını kazanmış, kariyerine bir süre jön olarak devam etmiş ve artık herkesçe bilinen “Arap dünyasının Talking Heads’i” lakabını kazanmış bir sanatçı olan Fakroun'un global bir dinleyici kitlesini etkisi altına almış olduğu aşikâr.

 9. Şarkı şarkı: Jane Weaver “Modern Kosmology” albümü

  12 Kasım Pazar günü Le Guess Who? 2017 sahnesinde olacak Jane Weaver, Mayıs ayında yayınladığı Modern Kosmology albümüyle kitleler üzerindeki etkisini sürdürüyor. Weaver’a psikedelik pop harikası albümündeki 10 parça için 10 soru yönelttik. Yanıtları Ethem Onur Bilgiç resimledi.

 10. Yırtılan bir gerilimin sesleri: Ben Frost

  Geçtiğimiz günlerde Mute Records’dan çıkan son albümü The Centre Cannot Hold’un ertesinde ve Le Guess Who? performansının öncesinde 1 Kasım akşamı Salon İKSV’de çalmak üzere İstanbul’a gelen Frost’un geçmiş çalışmaları ve projelerine kısaca göz atıyoruz.

 11. Kürasyonun ifade ettiği söylemler: Jerusalem In My Heart

  Radwan Ghazi Moumneh, bu seneki Le Guess Who? festivalinin Jerusalem In My Heart tarafından oluşturulmuş programına dair yol gösterici detaylar ve ilginç hikâyeler anlatıyor.

 12. Çizgilerle: Linda Sharrock

  Le Guess Who? 2017'de Jerusalem In My Heart'ın konuğu olarak sahne alacak efsanevi müzisyen Linda Sharrock'ın kariyerinin satırbaşlarını, Deniz Pasha'nın illüstrasyonlarıyla hatırlıyoruz.

 13. Fırtına öncesi sessizlik: METZ

  Kanadalı vahşi noise rock üçlüsü METZ, diskografisinin üçüncü albümü Strange Peace’i Sub Pop etiketiyle yayınladı. Utrecht’te gerçekleşecek Le Guess Who? festivaline iki yıl sonra geri dönecek olan grubun solisti ve gitaristi Alex Edkins’le Steve Albini’nin ses mühendisliğini üstlendiği yeni albümü hakkında konuştuk.

 14. A’dan Z’ye: Liars

  Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

 15. Değişebilen biçimler: EKİN FİL

  Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

 16. Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

  Amerikalı sanatçı Juliana Barwick, küratörlüğünü Perfume Genius’ın üstlendiği program kapsamında Le Guess Who? izleyicisini büyülemeye hazırlanıyor. Kendi jenerasyonunun en özgün şarkı yazarlarından biri olan Barwick, hayatına farklı şekillerde dokunmuş ve ona ilham vermiş kadın sanatçıları anlatıyor.

 17. Çizgilerle: James Holden

  Bu seneki Le Guess Who? programının mucitlerinden biri olan James Holden, yeni albümü The Animal Spirits'le festivalin en ilgi çekici isimlerinden biri. Holden'ın heyecanla beklediğimiz performansı öncesinde, kariyerinden öne çıkan detaylara Sadi Güran'ın çizimleriyle bakıyoruz.

 18. Çizgilerle: Linton Kwesi Johnson

  Dub şairleri arasında bir ikon haline gelen Linton Kwesi Johnson'ın kariyerini Sedat Girgin'in illüstrasyonlarıyla gözden geçiriyoruz.

 19. Altın Gün’ün Türkiye’den favori psikedelik seçkisi

  21 Ekim’de Garaj’da İstanbul izleyicisiyle buluşan ve Le Guess Who? sahnesini Ahmed Fakroun ile paylaşmaya hazırlanan Hollanda menşeli psikedelik rock grubu Altın Gün’den, Türkiye’den en sevdiği 10 parçayı sıralamasını istedik.

 20. Le Guess Who? deneyimi

  Ben Shemie, Mario Batkovic ve Jessica Moss, önceki yıllarda Le Guess Who? festivalinde nasıl deneyimler kazandığını yazdı.

 21. Çizgilerle: William Basinski

  Deneysel müzik sahnesinin öncü isimlerinden William Basinski'nin müzikal yolculuğundan öne çıkan detayları, Burak Dak'ın çizimleriyle mercek altına alıyoruz.

 22. Beyaz perdede tehdit altındaki çürümüş aileler

  Yorgos Lanthimos’un çürümüş aile yapısının damarlarını kestiği, çok konuşulan yeni filmi The Killing of A Sacred Deer bu ay gösterime girerken, sinema tarihinin tehdit altındaki ailelerine göz gezdirmenin tam sırası.

 23. Söylemek mi daha iyi, yoksa ölmek mi?: Call Me By Your Name

  Kusursuz bir filmin ne tamamen orijinal bir hikâye, ne de sadece sıradışı bir görsel tecrübeden ibaret olamayacağını kanıtlarcasına, yalnızca ele aldığı öyküyü ona en uygun şekilde anlatmayı seçmiş, özel bir tecrübeyle karşı karşıyayız.

 24. Gerçeklik leş gibi kokunca büyüyü yaratmak kime kalır?: Körfez

  Emre Yeksan’ın 74. Venedik Film Festivali’nden dünya prömiyerini yapan ilk uzun metraj filmi Körfez, geçtiğimiz ay da Ulusal Yarışma kapsamında İstanbul prömiyerini gerçekleştirdi. Filmin 1 Aralık’ta başlayacak vizyon gösterimleri öncesinde Yeksan ile ilk filmi, senaryo süreci, İzmir ve büyülü gerçekçilik üzerine sohbet ettik.

 25. “Herkes gibi film sevmekle başladım”: Sarı Sıcak

  Yönetmen Fikret Reyhan, çocukluğunun geçtiği mekânlarda canlandırdığı ve 1 Aralık’ta vizyona gelecek ilk filmi Sarı Sıcak’ın, içindeki bundan sonra film yapma isteğini de alevlendirdiğini anlatıyor.

 26. Geçmişi Hatırlarken: 2010’lardan Amerika Sivil Haklar Mücadelesi Belgeselleri

  Le Guess Who? 2017 programındaki The Invaders belgesel gösterimi ve The Black Power Tarot sergisinden yola çıkarak 2010’larda yayınlanan etkileyici ve önemli Sivil Haklar Mücadelesi belgesellerini sıraladık.

 27. Mesafenin İçinden 1: KIVILCIM GÜNGÖRÜN

  Fotoğraf ve çeşitli disiplinler arasında üretim yapan sanatçı Kıvılcım Güngörün’ün “Mesafenin İçinden 1” sergisi, 25 Kasım’da Bant Mag. Havuz / Bina’da açılıyor. Güngörün’ün sadece bu sergi için çektiği ve geçtiğimiz birkaç aydır üzerinde çalıştığı fotoğraflarının yanı sıra yazdığı şiirler, dolaştığı yerlerde karşılaştığı çeşitli objeler ve bazı kolajlar da sergide görülebilecek. “Mesafenin İçinden 1” öncesi Kıvılcım Güngörün merak ettiklerimizi konuştuk.

 28. Tövbeler Tövbesi: ETHEM ONUR BİLGİÇ

  Bant Mag. dahil pek çok yayın ve projede sık sık işleriyle karşımıza çıkan Ethem Onur Bilgiç’in yeni sergisi “Tövbeler Tövbesi”, 28 Ekim cumartesi günü Bant Mag Havuz / Bina’da görücüye çıkıyor. Bilgiç’le günahları ve tövbeleri konu olan yeni sergisi, dijital ve “geleneksel” çalışmanın farkları ve sürekli izinsiz kullanılan işleri üzerine kısa kısa sohbet ettik.

 29. Ortama yaraşır posterler yaratma tutkusu: Le Gig Poster?

  Le Guess Who? festivali kapsamında bu sene beşincisi gerçekleşecek Le Gig Poster? sergisinin yaratıcısı sanatçı Joris Diks, geçmişten günümüze bu poster deneyimini anlatıyor.

 30. Diyarbakır’daki genç sanatçıların yeni alanı: Loading

  Diyarbakır’da açılan yeni sanat alanı Loading’in Deniz Aktaş, Erkan Özgen, Şener Özmen, Cengiz Tekin’den oluşan ekibi, en önemli derdin ayakta durma çabaları olduğunu vurguluyor.

 31. Künye