Yeni Destroyer şarkısı bir kıyamet habercisi

25 yılı aşkın süredir üreten Kanadalı alternatif rock grubu Destroyer, yeni yılın ilk günlerinde yeni bir tekli ve bir de albüm duyurusuyla geri döndü. Dan Bejarın bir sonraki Destroyer projesi olan LABYRINTHITIS’ten sunduğu ilk hediye, klibi eşliğinde gelen “Tintoretto, It’s for You”. 90’ların ortasından beri aktif olan grup, en son 2020’de harikulade albümleri Have We Meti yayımlamıştı. 

“Mitik canavarı hatırlıyor musun?” diye açılan yeni şarkılarının yarattığı dünyada peşimizi bırakmayan bir karanlık var ve kıyamet yakın. Bejar, melodik bir vokal yerine belirlediği korkutucu, teatral ve ikaz eden tonda dinleyiciyle konuşmakta âdeta. Bu elektronik vaaz;  synthler, yüksek sesli trompetler ve punk gitarların eşliğiyle derinleşiyor.

Huzursuz hislere boğan, sanki bir felaketin yaklaştığını haykırmaya gelmiş gibi tınlayan yeni Destroyer teklisi; Bejar’ın en sevdiği konulardan olan “gizem” ve “bir yere varamama”ya dair birkaç satır yazma isteğiyle ortaya çıkmış. Bunun yanında tekli için ilhamlarını “bizden hep saklanmayı beceren sessiz, adı konulamayan şey” ve ölüm meleği olarak sıralıyor. Dünyanın çürümesinin giderek somutlaştığı bu zamanlara yaraşır buluyormuş bu temaları.

David Galloway’in kamera arkasına geçtiğ “Tintoretto, It’s for You” klibi ise şarkının sözlerinin büyük anlamda birebir görsele dökülmüş hâli. Videoda Bejar’ı karanlık bir mahallede, boş bir kafede, sahilde, mezarlıkta, gece boş bir havuzun kenarında izliyoruz. Klip açıkça bir giallo olmamasına rağmen Galloway, seyircide kabaca da olsa giallo izlemiş gibi hisler uyandırmasına niyetlenmiş. Klibin, Bejar’ın şarkıda yarattığı tekinsiz hislerle tutarlı olması için çabalayan yönetmen çıkardığı iş hakkında “Kimse ölmüyor, hiçbir şey uzun uzadıya incelenmiyor, ve en nihayetinde esas sorundan uzaklaştıran bir detaylar koleksiyonu. Hiçbir yere varmayan bir sürü ipucu. Ama işin gizemi burda. Video kliplerin gizemi burda.” diyor. 

LABYRINTHITIS - destroyer
Destroyer – LABYRINTHITIS

Dan Bejar, LABYRINTHITIS için uzun zamandır iş birliği yaptığı prodüktör John Collins ve diğer Destroyer üyeleriyle çalışmış. Kapanmaların en yoğun olduğu dönemde kaydedilen albüm için Bejar ve Collins birbirleriyle evlerinden fikir alışverişinde bulunmuşlar. Albüm, 25 Mart’ta Merge Records etiketiyle yayımlanacak. Bu, grubun 13. stüdyo albümü.

Destroyer geçtiğimiz kasım ayında, 2020’de pandemi sebebiyle tamamlanamayan turnelerine dair kısa bir belgesel yayımlamış ve 2022’de yeni bir turneye çıkmayı planladıklarını duyurmuştu.

Yazı: Elif Öz