Kırmızı bir göğün altında: dEUS geri döndü

Belçikalı alternatif rock beşlisi dEUS, tam 11 yılın ardından yeni bir albümle döneceğini duyurdu. 2012’ye tarihlenen Following Sea’yi takip edecek 12 parçalı How to Replace It adlı yeni koleksiyon, 11 Şubat’ta [PIAS] etiketiyle yayında olacak. İlk tadımlık “Must Have Been New”, deyim yerindeyse gospel esintili bir rock fırtınası.

Grubun kurucularından Klaas Janzoons günlerden bir gün piyano başındayken, davulcu Stéphane Misseghers’ten bir ritim vermesini istemiş. Akorlar, sözler ânında havada uçuşmaya başlayınca, Tom Barman’ın da katkısıyla şarkının çekirdeği oluşmuş ancak bir dEUS alışkanlığı olarak, “Must Have Been New”un da son hâline ulaşması çok fazla zaman ve enerji almış.

Vals ritmine tutunan lezzetli piyano akorları ve yüksek ısılı elektrik gitar titreşimleriyle dinleyeni bir vakum etkisinde hızlıca içine çekerek açılan parçanın ilk sözü: “Bir yangın fırtınasından döndüm”. “Must Have Been New”da, yanlış bir yola itildiğini düşünen biri pişmanlığını, istemeden sebep olduğu kırmızı gökyüzünün tehlikelerini anlatıyor; defalarca ve defalarca “Bilmiyordum” diyor. 

Koro seslerinin de katkısıyla tansiyonu çoğunlukla yüksek seyreden vokallere eşlik eden enstrümantal akış, yer yer sade akustik gitarlarla sakinlese de gergin synth katmanları, ritmik kırılmalar ve finale doğru eklenen keman dokunuşlarıyla parça giderek genişliyor, şiddetleniyor; yaklaşık dört dakikanın sonunda damağınızda nefis bir tat bırakıyor. Sözlerde bahsi geçen kırmızı gökyüzünü, sürpriz bir tsunami eklemesiyle birlikte The Pack imzalı lirik videoda da görmek mümkün. 

dEUS’un uzun soluklu yolculuğunda buralara da uğramışlığı var elbette. Rock’n Coke vesilesiyle İstanbul’da çaldıkları 2004 yılında, Bant’ın ilk sayısı için Tom Barman ile bir röportaj yapmıştık. Ondan iki sene sonra, Pocket Revolution albümü ve üç şehirlik Türkiye turnesi sebebiyle tekrar bir araya gelmiştik. Grubun tarihinde bir gezintiye çıkmak isteyenleri dEUS ile 2004 ve 2006 yıllarından iki röportaj! ile nostaljiye bekleriz.