Dikiz Jülyet, toksik olan her şeye karşı

Önce “Koli Kanonu” klibi, ardından da toksik laçolara NAŞ! çektiği L.O.V.E “Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun! videosuyla [alt]cut YouTube kanalında tanıştığımız Dikiz Jülyet, yeni güzellikler hazırladı. 12 Mayıs Perşembe günü yayımlanacak “Jülyet’s Habanera (Aşk Hırçın Bir Kuştur)”, sabırsızlandıran videosu ve proje albümüyle geliyor.

Advertisement

Peki bizi tam olarak neler bekliyor? Söz Dikiz Jülyet’te!

Mart 2021’de video ve albüm prömiyeri yapılan canımız “Koli Kanonu”na 12 Mayıs Perşembe günü kız kardeş geliyor: “Jülyet’s Habanera (Aşk Hırçın Bir Kuştur)”.

Adından da anlaşıldığı üzere gelmekte olan yeni video ve albümde başrol koltuğuna oturan Dikiz Jülyet, Georges Bizet’in Carmen operasında yer alan ‘Habanera’ adlı ünlü aryaya dürbünü (!) ile göz kırpıyor. İlk göz kırpışını, orijinal librettonun ilk cümlesini olduğu gibi çevirerek (Aşk hırçın bir kuştur) gerçekleştiren Jülyet; sözlerin devamını ise Lubunca ile karışık, toksik olan her şeye karşı geliştirdiği güçle harmanladığı “yüksek” madilik seviyesindeki fikir ve düşünceleriyle kendi trans feminist perspektifinden derlediği kelime bulutuyla tamamlıyor. İkinci göz kırpışı da Jülyet’in Noiseist Records stüdyosunda tamamladığı vokal kayıtlarında eserin orijinal partisyonunda yer alan vokal partitürlerinin (solo & koro) tamamını, Bizet’in birebir yazdığı gibi ve 6 kanal olarak kaydedip birleştirdiği performansıyla özetleyebiliriz. 

“Jülyet’s Habanera (Aşk Hırçın Bir Kuştur)” video prodüksiyonu “Koli Kanonu”nda olduğu gibi yine [alt]cut imzası taşıyor. Video prömiyeri 12 Mayıs Perşembe akşamı Türkiye saatiyle 22.00’de, yine [alt]cut YouTube kanalında gerçekleşecek. Son derece titiz ve yoğun bir ön çalışma döneminin ardından Beyoğlu Küçük Meyhane’de yaklaşık 12 saatte çekilen videonun yönetmen koltuğunda Efe & Yine kardeşler var. Videoda ve aslında tüm yapım aşamasında işe yoğun sevgi, ilgi, dikkat ve emek veren biricik isimlerin dahası da şu şekilde: Ece Latifaoğlu, Ercan Kırsız, Tümay Tüzüner, Mira Çelik, Ezel Dayi, Anna Tholia, Dirty Projector, Betül Erişir, AntreSx, el1fkk, Kiki ggNash, Ege Levan, Emre Kaya, Burcu Melekoğlu, Vuslat Karan, Franz von Bodelschwingh. <3 <3 <3

Jülyet ile beraber “Koli Kanonu”ndan aşina olduğumuz Madam Sipsi, Butch Berna ve Kübra Uzun (lol), Jülyet’in ahiret arkadaşları ve suç ortakları olarak bu videoda da hep birlikteler. Ve, Jülyet & kankeytolarına ek olarak “Aşk Hırçın Bir Kuştur”da iki star ismimiz daha var: Akış Ka ve Bulut Sezer! <3 <3

“Jülyet’s Habanera (Aşk Hırçın Bir Kuştur)”, videoya ek olarak bir de proje albümü ile geliyor! Video ile aynı günde [alt]records’dan çıkışıyla tüm dijital ve paçoz platformlarda yerini alacak olan albümde, klipte duyduğumuz versiyona ek olarak BasicDisarm, Jtamul, Kuman ve Mx. Sür imzasını taşıyan 4 adet remiks mevcut. Aslında dört farklı manifesto da diyebiliriz her biri için, ne demek istediğimi dinleyince daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Albümde yer alan parçaların miksleri Can Kuman ve Çağan Tunalı’ya, mastering işlemleri ise Can Kuman’a ait. 

Mx. Sür’ün remiksini ilk kez burada dinleyebilirsiniz!

[alt]cut ve [alt]records bileşenleri başta olmak üzere video ve albümde emeği geçen herkes, hepimiz çok heyecanlıyız! Keyif ve disiplinle çalışan bir kolektife vücut veriyor ve onunla vücut buluyor olmanın haklı gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Umarım izleyen ve dinleyenler herkes bizlerle aynı mutluluğu paylaşıyor ve yaşıyor olur. 

Birlik, özen, yetenek, sevgi, dayanışma ve özverinin böyle potalarda birleşip nice işler yaratacağı yarınlara! Sözlerimi [alt]cut manifestosundan bir alıntı eşliğinde sonlandırıyorum: 

”Bu yolculukta rehberlerimiz cadılar, canavarlar ve kriminal kuirler, kadim zamanlardan an’a uzanan hikâyelerini aktaracaklar. Silip yeniden yazılamayacak tarihimizi göğüslenerek geliyoruz.

Yersiz, yurtsuz ve zamansız..”