Disney+ da Türkiye pazarına giriş yapıyor

Dijital platformların iyiden iyiye sinema ve televizyon sektörüne yön verdiği birkaç yılın ardından, Disney de orijinal içeriklerini erişime açacağı bir servis için harekete geçmiş ve Kasım 2019’da Disney+ platformunu hayata geçirmişti. Disney, Pixar, Marvel, Lucasfilm (Star Wars), 21st Century Fox ve National Geographic içeriklerine yer verilen katalog sayesinde, tahmin edileceği gibi kısa sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşılmıştı. Hatta WandaVision ve The Mandalorian gibi yapımlar sadece seyircinin değil ödül gruplarının da radarına girmiş; çeşitli dallarda Emmy adaylıkları elde edilmişti.

Disney+ şimdiye dek Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa kıtalarından kimi ülkeler başta olmak üzere, farklı coğrafyalarda hizmet verse de Türkiye’ye giriş yapmamıştı. Ne var ki son gelişmeler, bu durumun değiştiğine işaret ediyor. Platformun bu yaz, Türkiye dâhil 42 ülkede yayına başlamaya hazırlandığı açıklandı. Erişime açılacağı ülkeler arasında ayrıca Güney Afrika, Yunanistan, Polonya ve Birleşik Arap Emirlikleri de var.

HBO Max de Türkiye’deki faaliyetlerine 2022’de başlıyor

Türkiye pazarına girmeye gün sayan tek dijital platform Disney+ değil. Mayıs 2020’de faaliyetlerine başlayan, kısa zamanda sektörün bir başka devine evrilen, WarnerMedia’nın streaming servisi HBO Max de yolu gözlenenlerden. Sadece The Flight Attendant, Hacks, Raised by Wolves gibi popüler dizileri değil; Warner Bros.’un Dune, Matrix gibi gişe canavarlarını da vizyon tarihine yakın zamanlarda kataloğuna ilave eden platform; İsrail, Hollanda, İzlanda gibi ülkelerle birlikte Türkiye’de de hizmete başlayacak.

HBO Max’in Türkiye Genel Müdürü görevine Barış Zavaroğlu’nun getirildiği geçtiğimiz haftalarda duyurulmuş; HBO Max bölge yöneticilerinden Christina Sulebakk “Stratejik açıdan önemli bir pazarda lansmana ve büyümeye hazırlanırken, Barış bize önemli bir zamanda katılıyor. Avrupa’daki aşamalı çıkışımızın bir parçası olarak ülkede hızla yerleşmeye ve gelişmeye çalışırken, uzmanlığı ve liderliği paha biçilmez olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

İki platformun nasıl bir fiyat politikası uygulayacağı ve tam olarak hangi tarihlerde erişime açılacağı henüz belirsiz.