Disney’den küsleri barıştıracak “Star Wars” hediyesi

1977’de A New Hope filmiyle birlikte başlayan Star Wars efsanesi, yıllar geçtikçe gücüne güç katıp, büyüyen bir kült olarak dünyayı kasıp kavurmakta. 2012’de Disney çatısı altına giren LucasFilm’in her ne kadar yeni yapımları kimi izleyicilerinde hayal kırıklığı yaratsa da Disney bu ortamı biraz yumuşatacak, küsleri barıştıracak bir yeni yıl hediyesi ile çıkageldi.

Serinin başarısını tartışmaya yer bırakmayan ikinci filmi Empire Strikes Back, 1980 yılında vizyona girmiş ve izleyenlere bambaşka bir deneyim yaşatmıştı. Filmin 40. yılında Disney, kamera arkası görüntülerini, bu filmde ve yeni serilerde emeği geçmiş isimlerin Empire Strikes Back’le ilgili paylaştıkları anıları ve yorumları eşliğinde hazırlanmış 3 kısa film paylaştı. 

Uzay çağı filmlerinin ilk yıllarındaki en havalı setine götüren bu derlemeyi izlerken artık aramızda olmayan Carrie Fisher, Peter Mayhew, David Prowse gibi isimleri görüp duygulanmamak elde değil.

3 kısa filmde George Lucas, LucasFilm Başkanı Kathleen Kennedy, The Mandalorian yönetmenlerinden Bryce Dallas Howard, Pedro Pascal, ismi henüz açıklanmayan gelecek Star Wars filminin yazarı ve yönetmeni Taika Waititi, bu evrene Rogue One filmiyle adım atan Diego Luna, C3PO’ya hayat veren Anthony Daniels, Lando Calrissian’ı canlandıran Billy Dee Williams, yönetmen Deborah Chow, serinin önemli yazarlarından Lawrence Kasdan ve biricik Mark Hamill, Empire Strikes Back hakkında hislerini paylaşıyor. 

Hoth gezegenindeki savaştan, ikonik “I’m your father” sahnesine; serinin en unutulmaz yapımı olan Empire Strikes Back için hazırlanan Hoth’un donmuş peyzajı, görmekten biraz usandığımız ama her seferinde de büyüleyen Millennium Falcon’un iç tasarımı, Cloud City’yi nadir kamera arkası görüntüleriyle farklı açılardan deneyimlemek için hemen aşağıya.

Yazı: Biçem Kaya