Ufukta bir DJ Shadow albümü belirdi

Yazı: Sevda P. Yıldız

90’ların ortasından bu yana üreten prodüktör, turntable ustası ve sample avcısı DJ Shadow, yedinci uzunçalarını bu sene yayımlayacağını geçtiğimiz günlerde duyurdu. Sadece müzik yapmaya odaklanıp bundan keyif almaya baktığını anlatan müzisyen, web sitesi aracılığıyla paylaştığı uzun mektubunda hem yaşadığı sürece, hem de albüme dair birçok soru işaretini aydınlatmış oldu.

Geçtiğimiz senenin ilk gününden projeye kafa yormaya başlamış DJ Shadow. Mart ayı gibi kimi temaların genel çerçevesi az çok kendini belli etmeye başlamış. Mayıs-temmuz aralığında Avrupa ve ABD turneleriyle çakışmasından ötürü bazı rötarlar yaşanmış. Nihayet bu işi duyurabilecek kadar ayakları yere basan prodüksiyonları tamamlayabildiği için bu mektubu kaleme almaya karar vermiş.

Son DJ Shadow uzunçaları Our Pathetic Age 2019’da yayımlanmıştı. İki albümlük bu koleksiyon 23 parçadan oluşuyordu. Yeni albüm ise daha alışılmış bir uzunlukta olacakmış. Aynı zamanda eski işlerine göre daha az konuk vokal duyacağımızı, tür tanımlamalarından bağımsız bir yapıda olacağını, bireysel dilini en çok yansıtacak işlerinden biri olacağını da madde madde belirtmiş. Özellikle gerek pozitif gerek negatif, kendisini geliştiren geçmiş tecrübelerini yansıtacağını söylediği bu koleksiyonun yolda olduğunu vurguluyor.

Our Pathetic Age’den bu yana Deftones’un kült albümü White Pony’nin remiks versiyonu Black Stallion için “Digital Bath” parçası ve King Gizzard and The Lizard Wizard’ın “Black Hot Soup”una yaptığı düzenlemelerin yanı sıra debut çalışması olan Endtroducing’in 25 yılına özel versiyonunu yayımlamıştı DJ Shadow.

Yeni albüm haberini duyurduğu mektubunda meraklılarına kişisel deneyimleriyle ilgili de bilgiler vermeyi ihmal etmemiş DJ Shadow: ”Geçtiğimiz sene hayatımın bambaşka bir senesiydi. Kendimi birçok yol ayrımı noktasında buldum; hem kişisel hem profesyonel hayatımda. 32 senelik profesyonel hayatımda, kime neyi sunacağıma dair bir fikrim yok… Belki de hiç olmadı. Evet, devam edeceğim, çünkü 50 yaşında, şu an tek bildiğim bu.” 

DJ Shadow, kariyerine 29  uzun formatlı iş sığdırmış durumda. Yeni işinin; dinleyiciye ne kadar görünür olacağını kestiremese bile, müziğini bizzat tanımlamak istediği yönde kapsamlı bir öncül olacağını görüşünde. Yayın tarihine dair duyurulmuş bir bilgi henüz yok.