Dolu dolu bir Big Thief güzelliği yaklaşıyor

Brooklyn çıkışlı folk rock grubu Big Thief, 2016’da çıkış yaptıkları dokunaklı Masterpiece albümüyle klişelere meydan okuyarak dikkatleri üzerine çekmişti. 4 yıla 4 albüm sığdıran grubun sınırları zorlarken bir yandan mütevazi tınlayan üretimleri tam gaz devam ediyor. 

Grup 2021’de “Certainty”, “Little Things” ve “Sparrow” parçalarını yayımlamıştı. Nihayet beklenen haber geldi: Temmuz 2020’de Vermont ormanlarındaki 2 haftalık karantinada filizlenen bir çift LP yolda. 2022’de yayımlanacak albümün 4 farklı lokasyonda kaydedilen 20 parçayı içereceği söyleniyor. Henüz albümün ismi ve şarkı listesi paylaşılmadı ancak bu LP’de yer alacağı konuşulan “Spud Infinity” ve “Red Moon”, Big Thief’i konserde dinlemiş şanslı kişilerin duyduğu parçalardan.

Duyurudan kısa bir süre sonra yeni bir Big Thief şarkısı da dinlemeye açıldı. “Change”de solist Adrianne Lenker, “Ayın yükselişini hiç görmeden sonsuza kadar güneşe bakabilir misin?” diye soruyor. İçten ve sıcak bir hava estiren yeni parça 4AD etiketiyle yayında. 

Beklenmedik bir umut 

Adrianne Lenker, neredeyse 50’ye yakın çok sevdikleri şarkıyı bitirdiklerini ancak 20 tanesinin albüme gireceğini söylüyor. Bu makaslamanın en fazla 12 şarkıya kadar inebileceği görüşünde. Parçaların içeriklerine dair ipuçlarını da şu sözlerle vermiş: “Bu kayıtların çoğunu canlandırıcı ve umut verici buldum. İçinde bulunduğumuz zaman düşünüldüğünde bu komik.” 

Gitarist Buck Meek ise geçtiğimiz bahar aylarında yaptığı açıklamada, yeni albümün önceki kayıtlardan ‘kesinlikle farklı’ olduğunu vurgulamış, hemen hemen bitmek üzere olduğunu duyurmuştu. Meek, son birkaç yılda çok fazla turnelediklerinden ve kayıt yapma şanslarının ne kadar az olduğundan dem vuruyordu. Bu sebeple ihtiyaç duydukları zaman ve kapanma zorunluluğu, onlar için bir ilham havuzuna dönüşmüş. Bu havuzda neredeyse 6 ay boyunca yüzerek oluşturulan yeni Big Thief albümü için beklentiler yüksek.

Yazı: Seda Karakaş