Doug Crane (1935-2020)

Animasyon çalışmalarıyla birçok ikonik karakterin unutulmaz maceralarını ekrana taşıyan Doug Crane, 85 yaşında kansere yenik düştü.

1956’da New York’ta Terrytoons bünyesine katılan Doug Crane, aralarında efsanevi Mighty Mouse da olmak üzere stüdyonun birçok yapımında animasyon sanatçısı olarak görev aldı. Animasyon ve çizgi roman dünyasında 65 yıla yayılan kariyerinde birçok ilke imza atmış ekipleri bir parçası oldu.

1967’de Spider-Man’i ilk kez ekrana taşıyan animasyon dizisinin yaratıcı takımındaydı; üç sezonda 32 bölüme imzasını attı. 1978’de Godzilla, 1981’de The Smurfs (Şirinler) gibi serilerde çalıştıktan sonra, 80’lere damgasını vuran He-Man ve She-Ra için stüdyoya girdi. Tabii yine aynı dönemde vizyona giren, Gerald Potterton imzalı yetişkin animasyon fimi Heavy Metal’ı da unutmamak gerek.

Terrytoons, Hanna-Barbera, Zander Animation Parlour gibi döneminin büyük şirketleriyle çalıştıktan sonra 90’larda MTV ile de güçlerini birleştirdi. Beavis and Butt-head’in çeşitli bölümlerinin yanı sıra 1996 tarihli Beavis and Butt-head Do America filminin de animasyon departmanındaydı. Filmin unutulmaz halüsinasyon sahnesi de bizzat Doug Crane’in işi. Bu deneyimi 2012’de Animation Magazine’e verdiği röportajında şu sözlerle anlatmıştı:

“Çalıştığım en benzersiz filmin Heavy Metal olduğunu düşünüyordum ama Beavis and Butt-head’e başladığımda henüz hiçbir şey görmediğimi anladım! Bize tek bir plan veriyorlardı ve onunla deli saçması bir şey yapmamızı istiyorlardı… Dizginlerimiz salınmıştı!”

Kariyerinin başlangıç noktası olan Terrytoons’taki ilk gününde tanıştığı animasyon sanatçısı Maureen Hurley’le evlenmiş ve 8 çocuk sahibi olmuştu Doug Crane. 64 yıllık birlikteliklerinin ardından Maureen 15 Aralık 2020’de, Doug ise 17 Aralık 2020’de hayata veda etti. Aşağıda çiftin 1950’lerdeki Terrytoons günlerinden bir fotoğraf ve 2020’de çekilmiş bir diğer kareyi bir arada görebilirsiniz.