Drag City inadından vazgeçti, kataloğunun büyük bir bölümü artık Spotify’da

Ty Segall, Bill Callahan, Joanna Newsom ve nicesinin plak şirketi olan Drag City, kataloğundaki albümlerin büyük bir bölümünü dijital müzik platformları üzerinden paylaşmayı yıllardır reddediyordu. Chicagolu plak şirketi bugün itibariyle kataloğunda yer alan birçok kült ve yeni albümü, başta Spotify olmak üzere çeşitli dijital müzik platformları üzerinden dinlemeye açarak sözünden geri döndü.


Daha geleneksel bir tutum içinde olduklarını her defasında belli eden Drag City, özellikle dijital müzik platformlarında yer almaması ile gerçek müzik dinleyicilerine ulaştıklarını ve bu sayede dinleyicilerini plak satın almaya teşvik ettiklerini savunmuştu. Ty Segall’den Bonnie “Prince” Billy’e, Six Organce of Admittence’tan Bill Callahan’a birçok müzisyen ve grubu kataloğunda barındıran Drag City, yine sayısız albümü geçtiğimiz yaz Apple Music üzerinden dinlemeye açarak bir anlamda sözünden dönmüş ancak Spotify’a karşı olan duruşunu korumuştu. Geçen hafta plak şirketinin açtığı Bandcamp sayfasının haberleri daha henüz bizlere ulaşırken, şimdi de müzikseverlerin uzun zamandır beklediği Drag City albümlerinin büyük bir bölümü Spotify, Tidal ve Google Play üzerinden dinlemeye açıldı.

Ty Segall, 2017’nin başlarında verdiği bir röportajda “Spotify’dan gerçekten para kazanmamız için Madonna gibi olmamız veya gerçekten sadık bir kitleye sahip olmamız gerekiyor. Bu platformlar üzerinden aslında doğru düzgün hiçbir gelir elde etmiyoruz. Spotify ve Apple Music’te olmak yerine Youtube’u yeğlerim” açıklamasıyla bu platformlara karşı görüşlerini belli etmişti. Neredeyse tüm albümlerini bugün itibariyle Spotify üzerinden dinlemeye açan Ty Segall’in fikirleri bir sene sonrasında değişmiş gibi görünüyor. Drag City’nin Spotify üzerinde hazırladığı bir playlist ile paylaştığı albümler arasında Royal Trux, Pavement, Smog, Jessica Pratt, Six Organce of Admittence, Bill Callahan, OM, Edith Frost, Silver Jews ve dahasının da kayıtları yer alıyor.

Tabii bir yandan Drag City kataloğunda yer alan Joanna Newsom ve Bonnie “Prince” Billy’nin birçok albümünün, hala Spotify ve diğer müzik platformlarında yer almaması da biraz kafa karıştırıcı… Aşağıdaki bağlantıdan Drag City’nin paylaştığı playlist’i dinleyebilirsiniz.