Dramaqueer Sanat Kolektifi “Her Şey Yolunda” isimli sergisini Tarlabaşı’ndaki mekânında açıyor

2013’ten bu yana Türkiye’nin farklı illerindeki LGBTİ+ örgütleriyle ortak sergi, atölye ve gösterim gibi etkinlikler düzenleyen dramaqueer Sanat Kolektifi, İstanbul Tarlabaşı’ndaki mekânını 2018 Kasım’ında #tarlabaşıisburning isimli sergiyle açmıştı. İstanbul Sanat Derneği üyelerinden oluşan dramaqueer Sanat Kolektifi, üyelerinin yeni üretimlerini bir araya getirecek “Her şey Yolunda” isimli yeni sergisinin 6 Aralık 2019 saat 19:00 itibariyle açılacağını duyurdu.

6-22 Aralık tarihlerinde her gün 13:00-19:00 arası ziyaret edilebilecek serginin duyurusu için hazırlanan metin Tanıl Bora’nın “Direnç ve direniş makamından, inat ve ümit makamından bir ‘Her şeye rağmen’…” alıntısıyla açılıyor. dramaqeer Sanat Kolektifi aşağıdaki sözlerle sizi sergiye davet ediyor:

“Yoğun ve dram dolu bir yılı geride bırakan kolektif üyeleri, her şeye rağmen üretmenin ve yan yana olmanın gücüyle, yoluna devam ediyor ve #herşeyyolunda diyor. dramaqueer, yaşanılan acı, dram, husumet, melankoli ve şiddetin yükünü queer neşenin gücüyle, enseyi ve  gerçekliği karartmadan önüne bakarak atıyor.

Bu süreçte bazen mitolojide ve  geleneksel inançlarda, bazen denizin iyotunda, kimi zaman geçmiş  fotoğraflarda, arada eski filmlerde, çoğu zaman da içli şarkılarda hüznünü akıtan kolektif; bu deneyimlerini üretilen işlerde terso bir sesten söylüyor.

Sanatın değiştiren, dönüştüren, sağaltan ve iyileştiren gücünü yaşanılan geçmiş olayların keskin  gerçekliğini ve dramasını azaltmak için bir teselli olarak seçiyor. Şifalanmak için inatla üretiyor.

Elbet üretmek, yaraları tastamam iyileştirmeyecektir ancak en azından merhem olacaktır. Bunun inancıyla üretmenin ve dayanışmanın üretilen işlerde anlamlandığı  #herşeyyolunda sergisine, yolu Tarlabaşı’ndan geçen herkesi bekliyor.”

dramaqueer Sanat Kolektifi şu adreste: Kalyoncukulluğu mahallesi Tarlabaşı Bulvarı 232/3 Beyoğlu.