dublab ile deneysel radyoculuğun köklerine iniş

Yazı: Elif Sevimay

İnternet radyoculuğunda anıtsal bir yeri olan, 1999 kuruluşlu radyo istasyonu dublab; tarihini bir kitapla anıyor. Şubat 2023’te yayımlanması planlanan Dublab: From the Archives of Future Roots Radio, radyonun köklerini ve deneysel geçmişini inceleyecek. 

Kitap, radyonun kurucusu Mark “Frosty” McNeill, yöneticisi Alejandro Cohen ve bağımsız yayıncı J.C. Gabel tarafından derlenmiş. 20. yıllarına işaret eden 2019 yılında çıkması planlanırken pandemi engeline takılınca revize edilip genişletilmiş. Uluslararası tanınırlığa ulaşmış bu değerli radyo istasyonunun retrospektif anlatısını taşıyacak kitabın içeriği şöyle özetlenmekte: “Dublab: From the Archives of Future Roots Radio; mutsuz müzik partileri, gece boyu süren ambient olayları ve çok algılı yeraltı etkinliklerinden sahnelerle hayat buluyor.”

Kitabın arka kapak yazısını okumaya devam ettiğimizde ise ortaya çıkan keyifli işi şimdiden sezebiliyoruz; “Uyurgezer DJlerin hikâyeleri, ikinci el albümlerin simyası ve cızırtılı devre kartları sayfaları dolduruyor. Âlim kıdemliler, optimist gençlik ve yenilikçi dinleyiciler sonik dünya görüşlerini paylaşıyor. Anaakım müziğe bir alternatif sunarak derin dinleme tutumundan doğan zengin yaşam deneyimlerini desteklemek, dublab’in hedefi.”

dublab kurucusu Mark McNeill deneysel atılımlarına, üniversite radyosunun devlet radyosuna dönüştürülmesi sonucunda öğrencilerin kurduğu KSCR istasyonunda başladı. Radyonun yönetimindeyken aldığı, dönemine göre alışılmamış kararlardan ilki, yalnız gece saatlerinde değil, gün boyu elektronik yayına geçişti. İnternetten yayına başlamak da ikincisi. Bu radyo kapatılsa da dublab’e giden yol açılmıştı artık. İlk yıllarından bu yana dublab’e emek veren Alejandro Cohen o dönemi, “Online radyoyu, medyanın Vahşi Batı’sı -tanımlanamayan bir yer, icat edilebilecek ve ne istersek o olabilecek bir yer- olarak görüyorduk.” sözleriyle anlatıyor. 

Yıllar içerisinde The Gaslamp Killer ve Flying Lotus gibi müzisyenlerin de programlar yaptığı radyo, “Future Roots Radio” mottosu ve DIY tutumuyla müzik kâşiflerinin uğrak bir limanına dönüştü. Los Angeles’tan yaptıkları yayınların yanı sıra düzenledikleri tematik akşamlar ve McNeill’ın belirttiği gibi “haftanın her akşamı şehrin bir yerlerinde çalan” geniş kadrosuyla da kısa sürede Güney Kaliforniya sahnesinin odak noktalarından biri oldu.