Dungen yüzünü geçmişe dönerken: Skövde

İsveçli psikedelik rock grubu Dungen, altı yıllık aranın ardından yeni bir stüdyo albümü için kolları sıvadı. Mexican Summer etiketi taşıyacak En Är För Mycket och Tusen Aldrig Nog isimli albüm, 7 Ekim’de yayında olacak.


Uzun bir aranın ardından yeniden stüdyoya döndüklerinde akıllarına gelen her ilginç fikri denemekten kaçınmamış Dungen üyeleri. Bir davul loop’u üzerine savrulan gitar riffleriyle eğlenceli bir hava estiren “Nattens sista strimma ljus” ve melodileri hızla dile dolanan “Om Det Finns Något Som Du Vill Fråga Mig”in ardından sıra yeni albüme doğru üçüncü durakta.

Bu kez akustik gitar akorlarıyla 60’lar rüzgârına kapılıyoruz. Yeni şarkı “Skövde” ismini, Dungen lideri, solisti ve bestecisi Gustav Estjes’in büyüdüğü kasabadanalıyormuş. Estjes, şarkının abisi ve bazı dostları hakkında olduğunu söylüyor. İsveççe bilmiyoruz ama Google Translate’e sığınarak şarkıda Skövde günlerinden kimi mekânlara, yolculuklara ve Yvonne, Jocke, Olof isimli arkadaşlarına selam çakıyor; radyocu Mats Nileskär’ın yayınlarını kaydettikleri kasetleri anımsıyor. Aynı zamanda albümün açılış şarkısı olan “Skövde”, hemen aşağıdan dinlenebilir.

Sonbaharın merak uyandıran albümlerinden biri olan yeni Dungen kaydı En Är För Mycket och Tusen Aldrig Nog’un kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

dungen albüm kapağı

1 Skövde
2 Om Det Finns Något Som Du Vill Fråga Mig
3 Nattens Sista Strimma Ljus
4 Möbler
5 Höstens Färger
6 Var Har Du Varit?
7 Klockan Slår Den Är Mycket Nu
8 En Är För Mycket och Tusen Aldrig Nog
9 Om Natten