Dünya dönüyor: Finlandiya’daki Dünya Heavy Metal Örgü Şampiyonası, Kansas Üniversitesi’ndeki “Öfkeli Beyaz Erkek Çalışmaları” ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Japonya’da evlenebilmek için mahkemeye başvuran eşcinsel çiftlerin ilk duruşması gerçekleşti

Japonya’da eşcinsel evlilik yasal değil. Eşcinsel çiftler yasal olmayan törenler düzenleyerek evleniyor. Geçtiğimiz Sevgililer Günü’nde beşi lezbiyen toplam on üç çift, evlilik üzerinden kendilerine uygulanan ayrımcılığın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. İlk duruşma 15 Nisan Pazartesi günü gerçekleşti ve çiftler bu ayrımcılığın yaşamlarını nasıl etkilediği yönünde beyanlar verdi. 60 yaşında HIV pozitif bir birey olan Ikuo Sato, “Eğer partnerimle evliliğimin yasal olarak tanınmasına ömrüm yeterse hayatımın en büyük mutluluğunu yaşayacağım” dedi. Üç yıl önce meme kanseri teşhisi konan Haru Ono ise öldükten sonra partneri Asami Nishikawa’nın, üç çocuklarının velayeti de dahil olmak üzere elinde hiçbir şey kalmayacağından ötürü endişelerini dile getirdi. Davacı avukatlarından Shigenori Nakagawa davanın karara bağlanmasının beş yıl kadar uzun bir süre alabileceğine inanıyor.

Kansas Üniversitesi’nde “Öfkeli Beyaz Erkek Çalışmaları” isimli bir ders açıldı


Kansas Üniversitesinde öğretim görevlisi Profesör Christopher Forth’un açtığı “Angry White Male Studies” (Öfkeli Beyaz Erkek Çalışmaları) dersinin üniversitenin web sitesinde yazan açıklamasına göre, ders özellikle 1950’ler sonrasında İngiltere ve Amerika’da iktidara gelen “öfkeli beyaz erkeklerin” tarihine ve bu duygusal durumun derinlerde yatan nedenlerine odaklanacak. Eyaletin cumhuriyetçi senatörlerinden Ron Estes’in “Öğrencileri birleştirmek yerine bölmeyi hedefleyen ve kampüste toplumsal cinsiyet üzerinden kutuplaşma yaratması muhtemel” olarak nitelendirerek eleştirdiği dersin kendisi de beyaz bir erkek olan profesörü Forth ise The Associated Press’in konuyla ilgili sorularına yanıt vermedi.

Game Of Thrones’da tahtı kimin kazanacağını tahmin eden yapay zekâ geliştirildi

Technical University of Munich’de öğrenim gören öğrenciler tarafından geliştirilen yapay zekâ uygulaması televizyon tarihinin en çok konuşulan ve en çok “spoiler” verilen dizisi Game Of Thrones’da kimin öleceğini ve uğruna şimdiye kadar epey kan akıtılmış tahtı sonunda kimin kazanacağını tahmin ediyor. Dizideki tüm karakterler hakkında bilgi toplamak için interneti ve özellikle sosyal medya sitelerini tarayan uygulama, daha sonra elde ettiği bu verileri karakterlerin hayatta kalma şanslarını ölçen bir algoritma ile işliyor.

Uygulamanın yazılımcıları arasında bulunan Christian Dallago, uygulamanın elde ettiği verilerin içinden kitaba dayalı Wiki ve Wiki benzeri sayfalardan gelen bilgileri ve karakterlerin cinsiyet ve yaş datalarını sildiklerini, geriye kalan bilgileri ise kimin ölüp kimin hayatta kalacağını tahmin etmesi için algoritmaya işlediklerini ifade ediyor. Tüm bu sürecin sonrasında yapay zekâya göre Demir Taht’a oturacak kişi ise Daenerys Targaryen olacak.

Utrecht’te kütüphaneye dönüşen duvar

Sokak sanatının Avrupa’daki önemli merkezlerinden biri olan Hollanda’da ilginç bir mural yapılmış. Utrecht şehrinde Hollandalı sanatçılar Jan Is De Man ve Deef Feed tarafından hazırlanan mural, üç katlı bir binanın cephesini devasâ bir kütüphaneye çevirdi. İkilinin bu kütüphanenin raflarında yer alacak kitapları belirlemek için başvurduğu yolun da epey ilginç olduğunu öğrendik: Binada yaşayan kişilere favori kitaplarını sormak. Jan Is De Man ve Deef Feed’in çizgi raflarında Yaşar Kemal’in İnce Memed romanı da mevcut. En alt rafta da üzerinde Playboy tavşanı olan bir yayın göze çarpıyor. Sanatçılar, favori kitapların yanı sıra kendilerinin yazdıklarını hayal ettikleri kitaplara da mural çalışmalarında yer vermiş.

“Dünya Heavy Metal Örgü Şampiyonası”, evet yanlış okumadınız, “Dünya Heavy Metal Örgü Şampiyonası”

Geçtiğimiz günlerde Montreal’in “Heavy Metal şehri” ilan edilmesi Finlandiyalı metalcilerin tepkisini çekmişti. Ülkenin en popüler müzik türü olarak tanımlanabilecek heavy metal, gelenekselleşmesi planlanan yeni bir şampiyonayla daha önce hiç bir araya gelmediği bir dünyayla tanışıyor: Örgü örme! 11 Haziran’da Joensuu şehrinde ilk kez düzenlenecek “Heavy Metal World Knitting Championship”, bir metal grubu canlı çalarken ona örgü örerek eşlik edecek yarışmacıları bekliyor. Yarışmaya katılmak isteyenler, Joensuu çıkışlı metal grubu Maniac Abductor’dan “Fight or Die” şarkısı eşliğinde örgü ördükleri bir videoyla başvurabiliyor. Organizatörler ülkede 100.000 Finlandiyalıya ortalama olarak 50 heavy metal grubu düştüğünün altını çiziyor. Aşağıdaki tuhaf tanıtım klibi, yarışmada bizi nasıl görüntülerin beklediğine dair ipuçları verecektir.