Dünya dönüyor: İngiltere’de paparazziden kaçma dersi alan dadılar, Peru’da her sene düzenlenen “Tabut Kupası” ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Prag Hayvanat Bahçesi hayvan dışkılarına dair bilgi ve örneklerden oluşan kalıcı bir sergi açtı

Uzun yıllardır bahçe ve tarla kullanımları için fil dışkısı ticareti yapan Prag Hayvanat Bahçesi, bu konudaki uzmanlığını hayvan aleminin dışkılarına odaklı kalıcı bir sergi açmak amacıyla kullandı. Kendi soyadı da Çekce’de ‘‘küçük bok’’ anlamına gelen, hayvanat bahçesi müdürü Miroslav Bobek’in önderliğinde kurulan sergide goril, aslan, fil, at, kaplumbağa, deve ve çeşitli başka hayvanların her tür boyut, şekil, renk ve dokuya sahip dışkılarının yanı sıra türü tükenmiş hayvanların fosilleşmiş dışkılarına dair bilgiler ve örnekler bulunuyor. Dünyanın en geniş dışkı koleksiyoneri George Frandsen’in ‘Poozeum’ isimli internet müzesinden ilham alınarak hazırlanan sergiye eşlik etmesi için, gene Prag Hayvanat Bahçesi tarafından basılan bir dışkı ansiklopedisi de var.

Peru’da her sene düzenlenen “Tabut Kupası”

Öyle bir futsal turnuvası düşünün ki takımlar tabut kazanmak için sahada rekabet ediyor… Evet. Yanlış okumadınız: tabut. Bizi Six Feet Under dizisine kapılıp cenaze gelenekleri arasında savrulduğumuz günlere ışınlayan bu haber, Peru’nun Juliaca kentinden geldi. Tabut Kupası (Copa Ataúdes), Peru’nun güneydoğu bölgesindeki en büyük on iki cenaze evinin katılımıyla her sene Juliaca’da düzenleniyor. Kıyasıya mücadelenin ardından galip gelen üç takımın her biri son model birer (lüks) tabut kazanıyor. Fotoğrafta bu yılki turnuvanın kazanan takımlarından birini 1.300 dolarlık lüks tabutunu omuzlarında taşırken görebilirsiniz.

Dünyanın ilk ileri dönüşümlü yüksek yapısı Kopenhag’da inşa edilmeyecek

Yüksek binalar ve gökdelenler çevre düşmanı olmak, insanı konfor alanından itelemek zorunda değildir. Danimarka merkezli mimarlık ofisleri Lendager Group ve TREDJE NATUR’un Kopenhag’ın Ørestad bölgesi için geliştirdiği CPH Common House projesi, bu cümlenin bir kanıtı niteliğinde. CPH Common House’un özelliği, dünyanın ilk ileri dönüşümlü yüksek yapı projesi olması. İnsan ölçeğine saygı duyuyor ve geçmişle, kaynaklarla ve doğayla sağlam bir ilişki kurma iddiası taşıyor. Geleceğin çevre dostu yüksek yapıları fikrini bir hayli ileriye taşıyan çalışmada, ileri dönüştürülmüş 15.577 tonluk malzemenin kullanımından bahsediliyor. Bu da inşa sürecinde yaklaşık 1.174 ton daha az karbon salınımı anlamına geliyor. Danimarkalı ofisler bu projeyi SOLSTRA Development – Bellakvarter A/S tarafından açılan yarışma için geliştirmiş. Ancak yarışmayı kazanamadıkları için CPH Common House inşa edilmeyecek.

Prestijli Norland College’da eğitim gören dadı adayları yakın dövüş ve paparazziden kaçma dersleri alıyor

İngiltere’de bulunan, çocuk eğitimi ve bakımı konusunda en prestijli okullardan biri olan Norland College, dadılarında çocuk sevgisinden daha fazlasını arayanlar için özel eğitimli dadı adayları yetiştiriyor. Norland College’da eğitim gören dadı adayları, aşçılık ve dikiş gibi standart derslerin yanı sıra ‘‘yakın dövüş’’ ve ‘‘paparazzilerden kurtulmak’’ gibi konularda da ders alıyor. Prens William ve Kate Middleton’ın üç çocuğuna da dadılık yapan Maria Borallo’nun da mezunları arasında bulunduğu okul, İngiltere’nin en yüksek profilli ailelerinin dadı arayışlarında ilk başvuru merkezlerinden bir tanesi. Geçtiğimiz sene evlenen ve 6 Mayıs’ta oğulları Archie’yi dünyaya getiren Meghan Markle ve Prens Harry’nin de Norland College mezunu bir dadıyı işe almaları bekleniyor.

Yeni Zelanda’da nesli tükenmiş kuşların 12 milyon yıllık ayak izi bulundu

Köpeklerini Yeni Zelanda’nın güneyinde yer alan sapa bir adanın sahilinde yüzmeye götüren Michael Johnston isimli kamyon şoförü, burada sıra dışı bir ayak izi görmüş ve bölgedeki Otago Müzesi’nin yetkililerini aramış. Müzenin gönderdiği araştırma ekibinin çalışmaları da ilginç buluntularla sonuçlanmış: Bölgede bulunan toplam yedi farklı ayak izi, soyları yüzlerce yıl önce tükenmiş olan moa kuşlarına ait. Bu adada ilk kez bu türe ait ayak izleriyle karşılaşılırken, tahminler Johnston’ın bulduğu ayak izinin 12 milyon yıl öncesinden olduğu yönünde. Uçamayan bir kuş türü olan moa, 200 kilogram civarındaki ağırlığıyla tüm zamanların en büyük kuşu olarak biliniyor. Suyun bir metre kadar derinleştiği yerlerde bulunan bu ayak izleri 30 santimetre uzunluğunda ve 30 santimetre genişliğinde.

Yükleniyor...