Dünyanın ilk yüzen sokak sanatı galerisi Paris’in Seine Nehri üzerinde açıldı

Paris’teki Pont des Invalides köprüsünün yakınlarında duran Fluctuart adlı tekneye dışarıdan bakınca, diğer teknelerden farkını göremezsiniz belki. Fakat bu gemi aslında dünya üzerinde görülmemiş bir galeri konseptine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın ilk yüzen sokak sanatı galerisi olan teknenin ismi, Paris’in Latince mottosu olan “Fluctuart nec mergitur” (Sallanır ama asla batmaz) sözünden geliyor.

Galerinin açılışını Brooklyn’in karışık medya sanatçısı Swoon’un Time Capsule adlı sergisi yapıyor. 22 Ekim’e kadar devam eden serginin yanı sıra  galerinin kalıcı koleksiyonunda Banksy, JonO ve Rammellzee’ninkiler dâhil olmak üzere 15 çalışma var.

Galeri, 2016’da düzenlenen “Reinventing the Seine” adlı tasarım yarışmasında seçilen fikir ve tasarım olmuştu. Ardından Marcounet adlı merkezin sahibi Geraud Boursin, sokak sanatı koleksiyoncusu Nicolas Laugero Lassare ile güçlerini birleştirerek Fluctuart konseptini geliştirdi.

Fluctuart’a sabah 12’den akşam 12’ye kadar her gün bedava girilebilecek. Gelirlerin çoğunun zemin kattaki bardan, üst kattaki kafeden ve biletli etkinliklerden geleceği tahmin ediliyor. Laugero Lassare, yılda tahmini 50.000 euro değerindeki sergilere bakıldığı zaman bu modeli çok riskli olarak nitelendirse de şehrin kültür ve sanat hayatına değer kattığını açıklıyor.

Fluctuart kurucuları, ileride kendilerine ait çalışmalarının da var olabilmesi için bir bağış başlatmayı düşünüyor. Ayrıca sokak sanatıyla ilgilenen diğer müze ve galerilerle birleşerek ortak projeler geliştirmeyi planlıyor. Fluctuart başarılı olursa bu inovatif konsept diğer Avrupa ülkelerinde de ilgi görebilir.

(Yazı: Cansu Çubukçu)

Yükleniyor...