Düş dünyasının kapıları aralanıyor: “Simulakra / Ağ’da Sanat Buluşması”

Dijital platformlar hayatımızda her geçen gün yeni alanlar açıyor. Deneyimlerimiz çevrimiçi ortamlarda biçimleniyor ve bazen yeni anlamlar kazanıyor. DECOL Yeni Medya Stüdyosu’nun tasarladığı Metaspace de bu platformlardan biri. Burada üç boyutlu bir ortamda dolaşabiliyor, diğer insanlarla sosyalleşebiliyor ve sanal mekânlarda müziği ve enstalasyonları birlikte tecrübe edebiliyoruz.  

Simulakra / Ağ’da Sanat Buluşması, Metaspace’de 2 Temmuz’da gerçekleşecek; 7 ülkeden 16 sanatçının enstalasyon ve canlı performanslarına yer veren bir siber buluşma. Bir dijital sanat etkinliği olarak tasarlanmış olan Simulakra, yalnızca bir sergi açılışı değil; aynı zamanda bize bir düş dünyası içinde, dünyanın bambaşka yerlerinden insanlarla ortak bir deneyim sunuyor. 

Küratörlüğünü Nebi Cihan Çankaya’nın yaptığı serginin başlıca odağı, “doğanın biyolojik ve bilişsel evrim süreçlerindeki meta-kodlarını spekülatif formlar, sesler ve hikayelerle dijitalde yeniden inşa etmek”. Sergide, Ahmet Said Kaplan’ın mekanik ve illüzyonlu kinetik heykelleri, Barbara Klein’in kabullenmenin simulakrası olarak tasarladığı 3D dinamik heykeli, Candaş Şişman’ın kapsayıcı sanal alan çalışması “Dimensions” gibi eserler de mevcut. 

‘Metaspace’ lansmanı kapsamındaki Simulakra sergi açılışı 2 Temmuz Perşembe günü saat 19.00’da metaspace.decol.tv’de gerçekleştirilecek. Serginin sonrasında da Meta Club’da sırasıyla Audiofil’in ses performansına ve Cava Grande konserine davetliyiz!

Sergide yer alan sanatçıların tam listesi: Ahmet Said Kaplan, Ali Mahmut Demirel, Aujik, Balkan Karışman, Barbara Klein, Can Büyükberber, Candaş Şişman, Gizem Renklidağ, Ha:ar, Hakan Gündüz, Nohlab, Luigi Honorat, Pınar Akkurt, Süleyman Yılmaz, Ozan Türkkan, Özgür Kavurmacıoğlu 

Yazı: Ceren Kulkul