Manzaralar, aşk ve hafıza üzerine bir kitap: Düzlükler

Avustralya edebiyatının yaşayan en önemli yazarlarından biri olarak anılan Gerald Murnane, Roza Hakmen’in çevirisiyle ilk defa Türkçede. Yayıncı HARFA, Düzlükler kitabını, “Bir romandan ziyade manzaralar, hatıralar, aşk ve hafıza üzerine bir serap. Murnane’nin muhteşem yazarlık kariyerinin en unutulmaz eseri.” sözleriyle tarif ediyor.

Olay örgüsüne dair kimi ipuçları ise şöyle: Uçsuz bucaksız düzlüklerde, göz alabildiğine uzanan arazilerindeki malikânelerinde yaşayan düzlükler ahalisi, kültürlerini ve tarihlerini en iyi şekilde korumayı kendilerine ödev bilir. Hayatlarının her ânının, her açıdan kaydının tutulması ve düzlüklerin doğasının anlatılması için uzak diyarlardan gelen tarihçileri, yazarları ve sanatçıları himaye altına almayı da başlıca sorumlulukları olarak görür. Bu anlatının bir parçası olmak isteyen isimsiz yönetmen, yıllarca düzlükler ahalisini gözlemleyip haklarında bilgi edindikten sonra, başrolünde müstakbel hamisinin kızını oynatacağı, düzlükleri daha önce kimsenin başaramadığı bir biçimde göstermeyi vadeden filmi için kendine bir hami bulmak üzere düzlüklerin o meşhur ekâbir toplantılarından birine katılır. Diğer adayların arasından sıyrılır; himayesine girdiği hamisinin malikânesine yerleşir ve kütüphanesinde çalışmaya başlar. Ne var ki en az kütüphanenin zenginliği ve uçsuz bucaksız düzlüklerin manzaraları kadar hamisinin kızı ve karısı da dikkatini dağıtacak birer cazibe ögesi olarak karşısındadır artık.

Yazar hakkında

“Göz kamaştırıcı ufka artık bakamaz olduğum an, görünmez olan aslında fazlasıyla parlak ve aydınlık olandır, sonucuna varıyorum.”

1939’da Melbourne’de doğan Gerald Murnane, eğitimini Katolik rahip olmak üzere almış ancak öğretmen olmayı seçmiş; yazarlık ve editörlükle de meşgul olmuş biri. Kurmaca eser ve denemeler yazan Murnane, yazarlık yolculuğu boyunca pek çok edebiyat ödülüne uzanmış. Avustralya dışına çıkmayı reddetmesiyle biliniyor; Victoria’nın kuzeybatısında, Güney Avustralya sınırına yakın Goroke köyünde yaşıyor.