“Earwig and the Witch”den ilk fragman, Studio Ghibli'yi özleyenlere gelsin

2016 yapımı Red Turtle’dan bu yana yeni bir projeyle karşımıza çıkmayan Studio Ghibli’yi özlediniz mi? Howl’s Moving Castle’a da ilham vermiş Diana Wynne Jones’un romanından uyarlanan yeni çalışmaları Earwig and the Witch, yayımlanan ilk fragmanıyla nihayet yüzünü gösterdi. Dünya prömiyerini 18 Aralık’ta, Japonya’da yapacak filmin ABD’de gösterime gireceği kesinleşirken, Türkiye vizyonuyla ilgili net bir tarih bulunmuyor.

Hayao Miyazaki’nin oğlu Gorô Miyazaki’nin üçüncü uzun metraj denemesi olan Earwig and the Witch, geleneksel animasyon yöntemi kullanmasıyla ün edinmiş Ghibli için devrim niteliği taşımakta. Zira stüdyo çatısı altında ilk defa bir projenin CGI teknolojisi kullandığına şahit olmaktayız. Kimileri bu yeni gelişmeden oldukça heyecan duyarken, karara köklü Ghibli geleneği nedeniyle temkinli yaklaşanlar da mevcut…

Yetim Aya, cadı üvey annesine karşı

Öykünün başkahramanı Aya, yetimhanede büyüyen ve bundan şikayeti olmayan bir çocuk. Ne talep etse istediği zaman alıyor, gayet mutlu. Ancak koruyucu ebeveyn kılığına girmiş bir cadı onu evlat edinmeye karar verdiğinde tüm dengeler değişiyor. Neyse ki taşındığı ürkütücü evde başına gelenlerden korkmayacak, cadıya kimin daha güçlü olduğunu gösterecek. Fragmanda, Kiki’s Delivery Service filmindeki Jiji’ye oldukça benzer bir kedinin yer alması dikkat çekmekte.

Bir süredir How Do You Live isimli gizemli projesi üzerinde çalışan Hayao Miyazaki’nin bu filmin de üretim aşamasına katkıda bulunduğu, hatta Earwig and the Witch‘i ilk başta kendisinin çekmeyi düşündüğü söyleniyor. Eğer tüm bunlar yeterince beklenti yükselmediyse, filmin bu sene pandemi nedeniyle gerçekleşemeyen Cannes Film Festivali’nin resmî seçkisinde yer aldığını da belirtebiliriz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...