Eddie Vedder’ın “dünyalı” solo albümü

Pearl Jam solisti Eddie Vedder, film müzikleri ve tematik yayınlarının ardından yeni bir solo albüm duyurdu. Earthling (Dünyalı) ismini verdiği albümünden bir şarkı da dinlemeye açıldı.

Eddie Vedder’ın solo üretimleri, ilk kez 2007 yapımı Into The Wild filminin soundtrack’i olarak albümleşmişti. 2011’de Ukulele Songs albümünü yayımlayan Vedder, pandemi günlerinde evinde hayat verdiği 6 şarkılık Matter of Time EP’si paylaşmıştı. Bunu, Sean Penn filmi Flag Day için kimi parçalarda kızı Olivia’nın da mikrofon başına geçtiği bir soundtrack albümü takip etti.

Sırada yepyeni bir solo koleksiyon var. Earthling, müzisyenin 10 yılın ardından kaydettiği ve herhangi bir filme eşlikçi olmayan ilk solo uzunçalar olacak. Albümün prodüktör koltuğunda Grammy ödüllü Andrew Watt oturuyor. Kendisinin Ozzy Osbourne, Post Malone, Lana Del Rey ve Justin Bieber gibilerini kapsayan geniş bir diskografide parmağı var. Earthling’in yayın tarihi henüz bilinmiyor ama klasik rock etkileşimleri taşıyan ilk teklisi “Long Way”le ısınma turları başlayabilir. Parça hemen aşağıda, lirik klibi de burada.