Electronic Arts’tan tacizci FIFA oyuncusuna yasaklama

FIFA, Need For Speed, The Sims serilerinin yayıncı ve geliştiricisi olan Electronic Arts (EA), profesyonel FIFA oyuncusu Kurt “Kurt0411” Fenech’in tacizci davranışları sebebiyle oyunlarına ve EA ağına erişimine ömür boyu yasak getirdi. Bu yasaklamanın dört aylık bir sürecin sonucunda geldiği belirtiliyor. 

EA, Fenech’in çalışanlarını ve diğer oyuncuları tehdit ettiğini Twitter üzerinden yayınladığı mesajla duyurdu. Kullanıcının, çalışanlar ve diğer oyuncuları mesajlarıyla taciz ettiğini belirten EA, Fenech’in rahatsız edici videolar da gönderdiğini belirtti.

EA yaptığı açıklamada “Biz oyunlarımızı kitleler ve oyuncular keyif alsın diye hazırlıyoruz. Bu oyun ortamını inşa ederken de herkes için güvenli ve keyif verici bir deneyim olması önceliğimiz. Bu yüzden hiçbir kullanıcımızın taciz edilme korkusu yaşamasına izin veremeyiz. Dolayısıyla Kurt0411’in yaptığı tacize varan davranışları asla tolere edemeyiz. Bunun sonucunda da kendisinin oyunlarımıza erişimini ve servislerimizi kullanımını yasakladık” sözleriyle karar sürecini özetledi. 

Fenech bu karara karşı şu açıklamayı yaptı: “Ben hiç kimseye söylenmemesi gereken bir şey söylemedim. Olay göründüğü gibi değil. EA’in korkusu benim onların oyununu domine etmem. Şu an ikinci sıradaydım ve yakında EA’in altın çocuğunu tahtından etmeye çok yakındım ve onlar da bundan korktular. Şimdilik her şey söylendi ve onların parasına karşı ben kazanacağım.” 

Fenech’in başka bir kullanıcıya ağır küfürler ettiği ve videolarının birinde de şirketin logosuna tükürüp ardından şirkete de küfür ettiği biliniyor.

Yazı: Can Özsoy