“Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things” belgeselinden fragman

Cazın First Lady’si olarak da bilinen Ella Fitzgerald’ın hayatının anlatıldığı Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things belgeseli, ABD’de 3 Nisan’da gösterime giriyor. Leslie Woodhead’in yönetmenliğini üstlendiği belgesel Ella Fitzgerald’ın oldukça mütevazı başlayan sanat hayatından yıllar içinde uluslararası üne kavuşmasına uzanan süreci anlatıyor.  

Belgesel, sanatçının hem sahnedeki hem de sahne dışındaki hayatından hiç görülmemiş görüntüler de dahil olmak üzere yaşamından kesitler sunuyor. “A-Tisket, A-Tasket”, “Dream A Little Dream of Me”, “Cry Me A River” gibi eserleriyle yaşadığı döneme adeta damgasını vuran Fitzgerald’ın, Harlem’de geçen zor günlerinden hayatının dönüm noktası olan Apollo Theatre’daki performansına, oradan da ününün dünyaya nasıl yayıldığına bu belgeselle tanıklık edeceğiz. 90 dakikalık belgeselde Smokey Robinson, Tony Bennett, Johnny Mathis, Norma Miller ve de oğlu Ray Brown Jr. ile gerçekleştirilmiş röportajlar da yer alıyor.

Oyuncu ve müzisyen Sharon D. Clarke tarafından anlatılan Ella Fitzgerald: Just One Of Those Things, sanatıyla ve yaptıklarıyla ırkçılık ve cinsiyetçilik engellerini yıkan siyah bir kadının yaşamını sade bir dille ortaya koyarak hem onu tanımak isteyenler için bir rehber hem de sevenlerine ilgiyle izleyebilecekleri bir kaynak niteliği taşıyor.

Eagle Rock Entertainment’ın sunduğu, prodüktörlüğünü Reggie Nadelson’ın yaptığı belgeselin yeni fragmanı aşağıda. 

Yazı: Feyzan Aybar