Elliot Page, uçurumun eşiğinden dönüşünü anlatıyor

Çocuk yaşlarından bu yana inşa ettiği kariyeri Juno’dan Inception’a, X-Men serisinden The Umbrella Academy’ye kadar ses getiren pek çok durak barındıran Elliot Page, 1 Aralık 2020’de trans olduğunu açıklamış; bu deneyimin ve bunu insanlarla paylaşmaya karar verme sürecinin kendisini nasıl hissettirdiğini, tesiri yüksek bir mektup aracılığıyla anlatmıştı. Kullandığı cümlelerden biri “Bunları yazabildiğim, burada olduğum ve hayatımın bu noktasına ulaştığım için kendimi şanslı hissediyorum.” olmuştu. Elliot Page için sıradaki adım bir anı kitabı yazmak oldu. 

“Seks, aşk, travma, Hollywood üzerine perde arkaları ve mahrem sorgulamalarla dolu Pageboy, uçurumun eşiğine gelmiş bir hayatın hikâyesi.” sözleriyle tarif edilmekte. Bir insanın kendisini başkalarının beklentilerinden kurtarıp, gerçek benliğine doğru güçlü ve neşeli bir adım atmasının ne anlama geldiğini aktarmak niyetiyle kişisel tecrübelerini paylaşmaya karar veren Elliot Page, geçen yıllarda kitap yazmanın birkaç kez aklına düştüğünü ancak bu fikri zamanlama açısından hem doğru hem de mümkün bulmadığını söylüyor.

Pageboy’u Instagram üzerinden duyururken, “Sonunda bu bedende kendimle kalabiliyorum. Bu yüzden hikâyem hakkında bir kitap yazdım.” diyor Elliot Page. Fiziksel şiddetten sağlık hizmetlerinin engellenmesine ve kimi medyalar tarafından “insan”lıklarının tartışılmasına kadar pek çok yolla saldırı altında bırakıldıklarını hatırlatan oyuncu, transları susturmak ve onlara zarar vermek isteyenlere karşı çıkmak için; yazmak, okumak ve deneyimleri paylaşmanın önemli birer adım olduğu görüşünde. 

Kapak fotoğrafını Catherine Opie’nin çektiği Pageboy, Flatiron Books etiketiyle 6 Haziran 2023’te yayında olacak.