Nick Cave’in favori 50 kitabı

The Red Hand Files platformunda hayranlarıyla daimi bir iletişim içinde olan Nick Cave, İngiliz bir takipçisinin en sevdiği 40 kitabı sıralamasını istemesinin üzerine bir liste yayımladı.

“Normalde böyle bir talebin ardından kitaplığıma gidip raflardan 40 kitap seçerdim. Ama kitaplığım rafları bomboş. Yıllar içinde biriktirdiğim 5000’den fazla kitap, Kopenhag’daki Royal Danish Library’ye taşındı.” cevabıyla başlayan Nick Cave, yine de hızını alamamış ve 40 kitap yerine 50 kitap sıralamış.

Avustralyalı sanatçının listesinde Rus yazar Vladimir Nabokov’un Solgun Ateş’i, Herman Melville’in Moby-Dick’i, Robert Burton’un ilk baskısı 1621’de yapılan Melankolinin Anatomisi kitabı ve Sylvia Plath’in şiir derlemesi Ariel gibi farklı dönemlerden ve coğrafyalardan eserlere rastlıyoruz. Listenin tamamını buradan inceleyebilir ve Nick Cave’e istediğiniz başka bir soru yöneltebilirsiniz.

Müziğinin yanı sıra edebiyat dünyasında da üretimlerini sürdüren Nick Cave’in Ve Eşek Meleği Gördü, Kusmuk Torbası Şarkısı ve Bunny Munroe’nun Ölümü gibi kitapları farklı yayınevleri aracılığıyla Türkçe yayımlanmıştı.