Elon Musk ve Grimes bebeklerine nasıl seslenecek?

David Bowie’nin “Is There Life On Mars?” diye seslendiği zamanların üzerinden henüz çok  geçmemişti ki SpaceX’in sahibi Elon Musk, başka gezegenlerde yaşamın mümkün olduğuna dair söylentileri “proje” haline getirdi. Önce uzay sevdalılarını sonra Bowie’yi (!) epey bir heyecanlandırıp bütün gözleri üzerine çekti. Şimdi anlıyoruz ki, biz dünyanın dört bir yanını saran ölümcül virüsle baş ederken, Elon Musk ve Grimes çifti koloni hayatı fikrine çoktan adapte olmuş, adeta “biz zaten bu gezegene fazlayız, o koloni kurulacak ve biz en yakın uzay taksiye binip gideceğiz” diyorlar.

Çoğumuzun bildiği gibi geçtiğimiz günlerde Grimes ve Elon Musk çiftinin bebekleri dünyaya geldi. Musk bu haberi Twitter hesabı üzerinden doğruladı ve bebeğin de Grimes’ın da sağlıklı olduklarını duyurdu. Herkes bebeğin ismini merak ediyor, fotoğraf görmek istiyordu. Musk önce bebeğiyle şeker mi şeker bir fotoğrafını paylaştı, ardından da ismini açıkladı. Ancak her ne kadar alışılageldik bir isim duymak beklenmese de dünyada eşi benzeri olmayan bu ismin herkesi oldukça şaşırttığını söyleyebiliriz.

Bebeklerine X Æ A-12 adını veren Grimes ve Musk, bizi önce 24 saatlik bir bilinmezin içine bırakıp, internetin derinliklerinde yapılmış yüzlerce şaka arasında bir yolculuğun içine fırlattı. Bir süre sonra ise Grimes kendi hesabından bebeğin isminin ne anlama geldiğine dair tartışmalara bir son verdi.

X, değişken.

Æ, aşkın/yapay zekânın elf dilinde karşılığı.

A-12 ise kod adı “Archangel” olan, kusursuz ancak şiddeti temsil etmeyen favori uçaklarının ismi ve aynı zamanda Grimes’ın favori şarkısıymış. 

Tweet’inin sonundaki metal fare emojilerinin ise bebeğin Çin burcunu temsil ettiği söylentiler arasında. İsmin nasıl telaffuz edileceğine dair bir açıklamaysa henüz yok. 

X Æ A-12 bu dünyaya ait bir tını gibi durmuyor, zaten California eyaletinde bu ismin kullanılmasının mümkün olmadığı da ortaya çıktı. Ancak Mars’ta bu ismin oldukça popüler olduğunu düşünüyoruz.

Grimes, geçtiğimiz günlerde çocuklarının kendi kaderlerini kendilerinin belirmesini istediğini ve çocuğuna cinsiyet atamayacağını söyleyerek, onun mahremiyetini korumaya oldukça önem verdiğini belirtmiş, gönlümüzde taht kurmuştu. Elon Musk ise Bowie’ye saygı duruşu yapmaya devam ederek, Tom Cruise’la birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’nda film çekme hazırlığında. İkili, NASA’yla beraber çalışacak. 

Yazı: Asena Büyük