Heyecanla beklediğimiz "Körfez" destekçilerini arıyor

Süt , Unutma Beni İstanbul ve Sesime Gel  gibi filmlerin yapımcısı olan Emre Yeksan’ın İzmir’i konu eden ve şu ana kadar çeşitli kurumlardan destek alan ilk uzun metraj filmi Körfez‘in kurgu aşaması ve çekimler için kiralanan ekipmanların masraflarının karşılanması için başlatılan destek kampanyasında son 10 güne giriliyor.30’lu yaşlarındaki Selim isimli bir karakterin, sona ermiş bir evliliğin ardından İzmir’e geri dönüşünü anlatacak olan Körfez isimli film, şehri Alsancak’tan Kadifekale’ye kadar sokak sokak geziyor. Başrolünde Ulaş Tuna Astepe’yi izleyeceğimiz filmin yapımını da istos film üstleniyor. Ayrıca Körfez‘in oyuncu kadrosunda Merve Dizdar, Cem Zeynel Kılıç, Serpil Gül ve Ahmet Melih Yılmaz gibi isimler bulunuyor.

Emre Yeksan’ın yazıp yönettiği ilk filmi olacak Körfez‘in çekimleri geçtiğimiz ay başladı. Yeksan filmle ilgili şu yorumu yapıyor:

“Geleceğe dair düşüncelere daldığımızda endişeli ya da hülyalı olması farketmez iki farklı şeydir bizi meşgul eden. İlki kendi hayatımız, önümüzdeki yılları neyle dolduracağımızdır. İkincisi ise bizim varlığımızdan bağımsız, yaşadığımız dünyanın, çocuklara bırakacağımız hayatın ne olacağıdır. Bu iki fikir aslında birbirinden çok da bağımsız değil. Hele ki doğanın farklı biçimlerde alarm vermeye başladığı çağımızda yakın gelecekte bizi bekleyen felaketlerden endişe duymamak mümkün değil. Körfez’in hikâyesinde geçmişe duyulan nostaljiyle geleceğe dair böylesi bir endişeyi harmanlayarak, içinde bulunduğumuz durumun ne kadar komik ve saçma olduğunu da vurgulayıp, umuda doğru bir ihtimalin varlığını işaret etmek istiyorum. İnsanın doğaya karşı yüzlerce yıllık mücadelesinde artık yok etmenin değil uyumun, bir arada var olmanın yöntemlerini aramak gerekiyor. Bunun için de hem kendi geçmişimize, hem de insanlık tarihine bakıp geleceği yeniden hayal etmeliyiz. Körfez’in bu hayale ufak da olsa bir katkı sağlayacağını umuyorum.”

Söz konusu filme şu ana kadar Türkiye, Almanya, Yunanistan ve Polonya’dan çeşitli kurumlardan destekler aldı. Fakat filmin tamanlanması için Fongogo üzerinden yeni bir kampanya başlatıldı. 25 TL’den 15000 TL’ye farklı destek paketlerinden biriyle kampanyaya katılmak için geriye 10 gün kaldı. Filme yapacağınız desteklerle imzalı DVD, kitap seçkisi, filmin gösterileceği bir festivale akreditasyon ya da destekçi yapımcı ünvanı kazanabilirsiniz. Fongogo’da başlatılan kampanyaya buradan ulaşabilir; kampanyanın tanıtım klibini de aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=JE27__qsG1o