“Eternals” değerlendirmesi (2021) #formdayız

Tür: Aksiyon, macera, dram, bilim kurgu, fantastik
Yönetmen:
Chloé Zhao
Yazar: Chloé Zhao, Patrick Burleigh, Ryan Firpo, Kaz Firpo
Oyuncular: Gemma Chan, Salma Hayek, Richard Madden, Angelina Jolie, Barry Keoghan, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry, Ma Dong-Seok, Lauren Ridloff, Lia Mchugh ve Kit Harington
Formu dolduran: Banu Üsküdarlı

Fragman

Zaman dilimi ve mekân

Antik Çağ’dan 1940’lı yıllara, oradan da günümüze uzanan bir zaman örgüsü. Mekânlar da zaman dilimi gibi değişken; Londra’dan başlayıp Amerika kıtasına, oradan Irak’a ve Hindistan’a geçiş yapıyoruz.

Ne hakkında?

Başlangıçtan itibaren gezegenimizde yaşayıp Eternals olarak adlandırılan, kendilerine özgü süper güçlere sahip uzaylı topluluğunun, insanları Deviant isimli yaratıklardan koruma çabası ve o esnada başlarından geçenler anlatılıyor temelde.

Ebediler, Antik Çağ’dan günümüze doğru ilerleyen olaylar zincirinde aslında tek görevlerinin dünyayı Deviantlar’a karşı korumak olmadığını, yaratılış amaçlarının bambaşka bir sebepten ötürü olduğunu keşfediyor; kendi içlerinde bölünüyor, karakter dönüşümleri geçiriyor ve öğrendikleri gerçeklerle baş etmeye çalışıyorlar. Kimisi bu gerçeklerle ortak paydada buluşmaya çalışırken kimisi asıl yaratılış sebebini yani kutsal hedeflerini yerine getirmek istiyor. 

İlk intiba

Chloé Zhao filmin görsel dünyasını yaratırken elinden gelenin en iyisini yapmış belli ki, bununla başlayalım. Onun vizyonundan, Ben Davis’in sinematografi çalışmasını izlemek epey keyifliydi.

Film tam da beklediğimiz gibi. Marvel sinematik evreninin parçası olan diğer yapımlardan çok daha farklı, alışılmadık bir tecrübe. Karakterlerde ırk, cinsel yönelim, cinsiyet çeşitliliği görmemiz ve birçok farklı kültürün kendine yer bulabilmesi izleme tecrübesini çok daha keyifli kılıyor elbette.

Flashback sahnelerle sık sık sebep-sonuç ilişkisinin açıklanmaya çalışılması ve bu kısımlarda kullanılan diyalogların fazlalığı bir tık rahatsız ediyor. Seyircinin zekâsına güvenmek yerine kafalarda soru işareti bırakmayı tercih etmişler gibi.

Kimler sever?

Marvel evrenine hâkim, çizgi roman ve fantastik filmlerle ayrı bir gönül bağı olanların sevebileceğini düşünüyorum. Film biraz uzun; o yüzden hedef kitlesinde olmayan seyirci kitlesini ikinci yarıda kaybetme olasılığı yüksek.

Karakterlere dair…

Şahsen favori karakterim –açık ara– Kingo oldu. Bunda Kumail Nanjiani’nin yer yer Taika Waititi’yi anımsatan doğal oyunculuğunun etkisi var. Savaş tanrıçası Thena’nın alt metni yetersiz gibiydi, karakterin motivasyonlarını anlasak da izlerken heyecan yaşattığını söylemek güç. Makkari, Druig, Gilgamesh, Sprite, Phantos; hepsinin hikâyesini ve tarzlarını ayrı ayrı sevdim. Eternals’ın sonraki dönemde daha detaylı işlenecek karakterleri tanıtma üzerine inşa edilmiş bir yapısı var zaten. 

Ajak ve Sersi’yi konuşmaya bile gerek yok, tüm filmin yükü üstlerindeydi ve Salma Hayek suretinde bir Ajak, hayal ettiğimden çok çok daha karizmatikti. Soyağacı kral Arthur’a kadar uzanan Dane’i bu filmde pek göremesek de ileride epey izleyeceğiz gibi duruyor.

Son olarak… Ikaris bana mı zorlama geldi yoksa Richard Madden’ın oynanması istenen rol mü böyleydi, bilemiyorum ama filmin ilk dakikasından itibaren bir antipati topladı bende. İlerisi için tahminlerimden dolayı objektif bakmadığım için olabilir elbette.

Hakkında konuşturuyor mu?

Arkadaşlar arasında kısa bir sohbet olarak evet, ama uzun uzun analiz edip masaya yatırılacak kadar değil.