Etkinlik rehberi (23-29 Kasım)

Haftanın takviminden bazı dikkat çeken etkinlikler ve tavsiyelerimiz. Fiziksel ve çevrimiçi olanlar, etkinlik rehberi seçkimizde bir arada.

Paradies: Liebe (2012)
Paradies: Liebe (2012)
İstanbul Modern Sinema’dan “3×2: Özgürlük Kapıları”
4 Aralık’a kadar, çevrimiçi etkinlik

İstanbul Modern Sinema; birbirine ortak bir karakter, tema veya mekân üzerinden ilişkilenmiş üç filmlik serilerden oluşan seçkilerine, toplumsal özgürlüklere odaklanan 3×2: Özgürlük Kapıları ile devam ediyor. Çağdaş Polonya sinemasının mihenk taşlarından Andrzej Wajda’nın savaşın toplumsal ve psikolojik maliyeti üzerine düşündüren Savaş üçlemesi ile Avusturyalı yönetmen Ulrich Seidl’ın aşk, inanç ve umut kavramlarından yola çıkarak modern dünyada insan olmanın bedelini soruşturduğu Cennet üçlemesi görülebilir.

Güneş Terkol
Güneş Terkol
İstanbul Modern’den “Güneş Terkol ile kumaştan kolajlar”
25 Kasım, çevrimiçi etkinlik

Sizin Perşembeniz Sanatçı Atölyeleri’nin kasım ayı konuğu Güneş Terkol, kumaş malzemeleriyle kolaj yapmaya davet ediyor. Katılımcılar kendilerine özgü kurguları önce motifler çizerek oluşturacak, ardından kumaş parçalarıyla renkli yamalar dikecek. Sanatçının üretim pratiğinden ilham alarak hafıza, gerçeklik ve hayal arasındaki ilişki düşüncesine odaklanılacak atölyeden önce Terkol’la bir söyleşi gerçekleşeceğini ve eserlerinin inceleneceğini de ekleyelim.

Zerrin Tekindor, Toz
Zerrin Tekindor, Toz
Toz
24 Kasım – 25 Kasım, Alan Kadıköy / 27 Kasım – 28 Kasım, Zorlu PSM

Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun kaleminden çıkan, Hira Tekindor’un yönetiminde, Zerrin Tekindor’un performansıyla hayata geçen Toz önce İstanbul Tiyatro Festivali’nin kapanışını yapacak; hemen arkasından kaçıranlar için Zorlu PSM’de sahnelenecek. Tek oyunculu Toz’un kahramanı Handan ve hafızasından çıkıp gelen annesi Feri’nin öyküsünü izlemeden önce Hira Tekindor’un Hande Sönmez ile röportajına göz atmakta fayda var.

Fotoğraf: Ibrahima Thiam
Fotoğraf: Ibrahima Thiam
Yarına Notlar
23 Kasım 2021 – 6 Mart 2022, Pera Müzesi

Uluslararası Bağımsız Küratörler (ICI) oluşumunun 25 ülkeden 30 küratörün ortak çalışmasıyla hazırlanan, kısa bir süre önce ABD ve Çin’de sergilenen gezici sergisi “Yarına Notlar” İstanbul’da. Sergideki birçok çalışma kuşku ve güvensizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını sorguluyor; küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alıyor. 

Nova Muzak
Nova Muzak
Nova Muzak #32: Brom
25 Kasım, Borusan Müzik Evi

Sahnesini alışılmışın dışında seslere açan Nova Muzak konserleri, zorunlu pandemi molasının ardından kaldığı yerden devam ediyor. Avangart caz meraklılarının çoktan yakın takibe aldığı Rusya çıkışlı dörtlü Brom, serinin 32. buluşmasındaki konuk. Grubun müziğini merak edenler için sözü İsveçli saksafoncu Mats Gustaffson’a bırakalım:  “Brom’un müziğinde aynı anda Black Sabbath, Zu!, NoMeansNo, James Chance, Swans, Charles Mingus ‘un müziklerini duyabiliyorsunuz.”

Sonic Boom
Sonic Boom
27 Kasım, Blind

Vokalde Elif Çağlar, basta Alp Ersönmez, tuşlu çalgılarda Çağrı Sertel ve davulda Volkan Öktem’den oluşan SONIC BOOM, klasik soundların cazibesini kullanarak diri bir enerji yaratıyor. Şimdiye dek yayımladıkları iki tekli “Please” ve “Ninja”yla ayakları yerden kesen ekibin, uzun yıllara dayanan ortaklığıyla sahnede devleştiğine şüphe yok. Tanık olmak isteyenler 27 Kasım’da Blind’a bekleniyor.

Lingui (2021)
Lingui (2021)
11. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
26 Kasım – 2 Aralık, Kadıköy ve Atlas 1948 sinemaları

Temaları adalet olan filmler üzerinden Türkiye ve dünya sinemasından seçkin yapımları buluşturan, “herkes için adalet” sloganıyla bu yıl 11. yaşını kutlayan Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali tekrar bizlerle. Uzun ve kısa metrajların yarıştığı Altın Terazi ile belgesel ve yine uzun metrajların gösterildiği Adalet Terazisi gösterimlerine, yönetmenlerle yapılan söyleşiler eşlik edecek. Mahamat-Saleh Haroun’un muhafazakâr bir coğrafyadaki kürtaj tartışmaları üzerinden Çad’daki kadın dayanışmasını ön plana çıkardığı, Altın Palmiye adayı filmi Lingui kaçırılmaması gerekenlerden.

Saç (1977)
Saç (1977)
26. Gezici Festival
26 Kasım – 2 Aralık (Ankara), 3 – 5 Aralık (Sinop), 6 – 8 Aralık (Kastamonu)

Ankara Sinema Derneği aracılığıyla 26. kez yola çıkacak Gezici Festival, bu yıl yine üç rotada hareket edecek ve Ankara’nın ardından Sinop ile Kastamonu’yu ziyaret edecek. Yılın iddialı yerli yapımlarını barındıran Türkiye Sineması 2021, ilk kez gün ışığına çıkan filmlerden oluşan Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları ve Cannes’dan Toronto’ya, Tribeca’dan San Sebastian’a ödüllerle dönenleri bir araya getiren Dünya Sineması bölümleri için heyecan büyük.