Etkisinden hiçbir zaman çıkmayacağımız 5 Nirvana b-side’ı

5 Nisan 1994’te hayatını sonlandıran Kurt Cobain, 20 Şubat 1967’de dünyaya gelmişti. Arkasında eşsiz bir miras bırakan Cobain’in 52. doğum gününü, yıllar geçse de zerre etkisini kaybetmemiş 5 Nirvana b-side’ıyla yad edelim.

“D-7” 
Orijinalini unutturan cover’lar listesine de pekala alabileceğimiz şarkı, aslen bir Wipers cover’ı ve bu yorumu duygusunu katmerliyor. Cobain’in bizce en tüyler ürpertici haykırışlarından birini burada bulabilirsiniz. Nirvana tarafından ilk kez 1990’da Peel Sessions’da çalındı. Nirvana’nın Peel Sessions’a ikinci çıkışıydı.

“Moist Vagina”
In Utero albümü için kaydedilen ancak albümde yer bulmayan parçanın orijinal ismi “Moist Vagina, and Then She Blew Him Like He’s Never Been Blown, Brains Stuck All Over the Wall” olarak bilinir.

“I Hate Myself and Want to Die”
Yine In Utero albümünde yer alacak bir kayıtken son anda albümden çıkarılmıştır. Rolling Stone’a 1994 yılında verdiği son röportajda parçanın “Kendimden nefret ediyorum ve ölmek istiyorum” anlamına gelen ismine istinaden “İnsanların çoğunun bunu ciddiye alıp, anlamayacağını düşündüğümüz için albüme koymadık.” demiştir.

“Even In His Youth”
Sıkı Nirvana hayranlarının favorilerinden olması boşuna değil, harika bir melodiye ve tavra sahip. Albümlerde yer almamasıyla hep şaşırtan şarkı, “Smells Like Teen Spirit”in b-side’ı olarak yayınlandı. Bize MTV Live and Loud röportajında Kurt Cobain’in söylediklerini hatırlatıyor: “Nirvana, Bleach ve Nevermind albümleri arasında bir albüm daha yapmalıydı.”

“Verse Chorus Verse” ya da “Sappy”
Kapanışı konserlerde çokça çalınmış ve Nirvana hayranlarınca en damar parçalardan biri addedilmiş bir şarkıyla yapıyoruz. Biz kendisiyle “Verse Chorus Verse” ismiyle tanışmıştık. Ancak sonradan asıl ve ilk isminin “Sappy” olduğunu öğrendik. İlk kaydının en az 1987 kadar eskiye dayandığı bilinen şarkı, bulaşıcı sözleri ve müziğiyle en unutulmazlardan.