Yeni Euphoria sezonunda karanlığa batıyoruz

HBO’nun Euphoria dizisi, merakla beklenen ikinci sezonundan yeni bir fragmanla gündemimizde. Takvimlerde 9 Ocak işaretlensin.

Serinin arkasında bulunan isim olan Sam Levinson’ın, aynı adlı İsrail dizisinden uyarladığı Euphoria; uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden lise öğrencisi Rue’nun hayatına odaklanan bir “coming of age” örneği. Karakter merkezli bölüm kurgusunu takip eden dizide, Zendaya’nın hayat verdiği Rue’nun anlatısıyla, bir grup lise öğrencisinin geçmişine gidiyor; yaşadıkları travmaları ve kimlik arayışlarını izliyoruz. Büyüleyici görsel ve işitsel tasarımıyla da hafızalara kazınan yapım; özellikle cinselliği, cinsel yönelimleri, cinsel kimlikleri cesur bir üslupla işlemesiyle türünün diğer örneklerinden ayrılıyor.

Yayımlandığından beri büyük ilgiyle karşılanan Euphoria, başarısını üç Emmy ödülüyle taçlandırmıştı. Son dönemlerde Dune ve Malcolm & Marie gibi projeleriyle de adından sıkça söz ettiren Zendaya; drama kategorisinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne uzanmış, bu başarıyı elde eden en genç oyuncu olarak tarihe geçmişti. Dizinin ruhunu yansıtmada büyük rol oynayan Labrinth’in müzikleri ile Doniella Davy, Kirsten Coleman ve Tara Lang üçlüsünün makyajı da ödüllendirildi.

Yeni sezonunun 2021’de yayımlanması beklenen dizi, pandemi nedeniyle sekteye uğrayan diğer projeler gibi çekimlerine ara vermek zorunda kalmıştı. İki sezon arasındaki uzun boşluğu kapatmak isteyen Euphoria yapımcıları, karakterlerin ruh hâline yakından bakan iki özel bölümle hasret giderildi. Noel arifesinde geçen Trouble Don’t Last Always adlı ilk bölüm Rue’nun bağımlılık deneyimlerine odaklanırken; Fuck Anyone Who’s Not a Sea Blob’da Jules’un hayatına giren bağımlı kişilerle kurduğu yıkıcı ilişkiler ve cinsel kimliğiyle yüzleşme süreci anlatılıyor.

Yeni sezonda bizi neler bekliyor?

Yeni sezona dair merak edilen bazı soruların cevaplarını, fragman yayımlanmadan önce dizi ekibinden almıştık. Zendaya, Teen Vogue’a verdiği röportajda gelecek sezonun zorlayıcı ve yıkıcı olacağını söylerken; Cassie’yi canlandıran Sydney Sweeney de gelecek bölümleri “çok daha karanlık” olarak nitelendirdi. Euphoria‘nın göz alıcı bakışlarından sorumlu makyöz Doniella Davy ise ikinci sezonun daha yetişkin bir atmosfere sahip olacağının haberini verdi.

Fragman, Frank Sinatra’nın “Call Me Irresponsible”ıyla açılıyor ve Rue’yu şarkıya eşlik edip, dans ederken izliyoruz. Diğer karakterlere hızlı bir bakışla devam eden fragmanda karşılaştığımız polis baskını ve şiddet görüntüleri, dizinin daha karanlık bir tonda ilerleyeceğine dair demeçleri destekliyor. Hikâyenin devamıyla ilgili pek ipucu verilmese de Rue’nun fragmandaki şu sözleri seyirciye mesaj niteliğinde: “Gençken her şey çok kalıcı geliyor ama zaman geçtikçe hiçbir şeyin öyle olmadığını ve sevdiğiniz herkesin uzaklaşabileceğini anlıyorsunuz.”

Yazı: Ezgi Oğraş