Evcilik Günleri: Öykü Önal’ın odasından çıkan müziklerle tanışın

Öykü Önal: “Merhaba. Ben Öykü. Önce kendimi tanıtayım. Geçtiğimiz bahar, karantina sürecinde uzaktan bitirme projemi vererek okuduğum mimarlık bölümünü tamamladım. Yazın sonlarında pek de bu ülkede tanınmayan ‘yeni mezun’ sürümüyle beraber sancılı süreçlerin içinde kendimi buldum. Şu an bir işim yok. Bunun sebebi alternatif arayışlarım olabilir belki ama arkadaşlarımdan anladığım kadarıyla mimarlık yapmak istesem bile bir iş bulmak zor. Ha bir de COVID, bir de ekonomik kriz… Ailemle yaşıyor, ev ortamında odamdan pek çıkmıyorum. Odamsa pek ev gibi hissettirmiyor. Neyse, en azından hayatımdaki bu ‘boşluk’ta, okul varken yapamadığım ve ertelediğim şeyleri bu krizli ortamda yapmanın yollarına odaklanmaya başladım. Bunlardan biri fotoğraf; kendimi ve bir şeyleri onunla kurcalıyorum. Sonra yazıyorum, anlamaya çalışıyorum. Bir de müzik var. Dışarı pek çıkmadığımdan aylık harçlıklarım birikti ve hemen bir ikinci el kayıt ekipmanı aldım kendime. Bu kararın çıkış noktası neydi pek hatırlamıyorum ama çok istekliydim. Geldi odama, önce biraz yabancı kaldık sonra da aşağıda hikâyesini anlatacağım bu iki şarkının kayıtları oluşmuş oldu. Paylaşma dürtüsü ve arkadaş gazı ile geride bırakmak istediğim duygularla ve bir ‘break’ dileğiyle doğum günüm olan 12 Ocak’ta ‘a break. silence’ adıyla yerini buldu.”

“Çalışmaya adını veren, parça ‘a break. silence’ı geçtiğimiz sonbahar, giderek keskinleşen anksiyeteme bir cisim verme niyetiyle yazdım. Ona kirpi dedim ve aramızda bir diyalog kurmaya çalıştım. Tahmin ettiğimden fazla konuştuk. Birbirimize karıştık, hafif bir melodide çözündük.”

“Diğer şarkı ‘hope fools me, dear’ı ise bitmek bilmeyen döngülerin içinde hapsolduğumu hissettiğim, gerçek bir kırılmaya ihtiyaç duyduğum bir dönemde, aslında bir sene önce yazmış idim. Şimdi yine benzer duygularla kaydetmiş oldum.”

“Online dayanışma arayışımda Deniz Perhan’la karşılaştım ve masteringi o yaptı, cover art ve tatlış gifler ise Barış İbin’e ait. Fotoğraflar da Eylül’de Çanakkale’de çektiğim ‘apaçık saklı’ adlı bir seriden.”

“Sanırım uzun oldu dilediğimden ama bunlardan bahsetmesem olmazdı.”

#EvcilikGünleri açık çağrımıza başvurmak için detaylara buradan ulaşabilirsiniz.