F4’a 13 gün kala: Marvel’ın şimşek hızında kadın karakteri “Spitfire”

Fantastic Four ’un vizyona girmesine on üç gün kaldı! Marvel’ın pek bilinmeyen karakterlerini masaya yatırdığımız geri sayımımız da bugün Spitfire ile devam ediyor!

Marvel’ın en eski kadın kahramanlarından biri olan Spitfire’ın hikayesi nazilerden vampirlere kadar uzanıyor. Gerçek ismi Jacqueline Falsworth olan Spitfire, bir başka Marvel karakteri olan ilk Union Jack, Lord James Montgomery Falsworth’ün kızı. İkinci Dünya Savaşı sırasında saldırıya uğradığı vampir Baron Blood, sonradan Jacqueline’i kaçırır. Invaders ekibinden Captain America ve Human Torch tarafından kurtarılan Jacqueline, Baron Blood tarafından ısırılmıştır. Jacqueline’e hayatta kalması için Human Torch’un kanı verilir. Fakat Human Torch’un android olması, vampir ısırığıyla birleşince vücudunda farklı bir tepkime verir. Hastanede iyileştiği sürenin ardından Nazi ajanı Blue Bullet hastaneye saldırır. Bu saldırı sırasında da Jacqueline kendisindeki süper güçle tanışır: şimşek hızında koşabilmek!

Olayların ardından kendine bir kostüm hazırlayan ve Spitfire ismini seçen Jacqueline, artık bir Invaders olur. Invaders’la katıldığı savaşın ardından, 1956 yılında Lord Crichton’la evlenerek Lady olan Jacqueline’in süper kahramanlığa geri dönüş hikayesi de epey ilginç. Seneler sonra Lord Crichton’un ölmesinin ardından yaşlanmış olan babasına bakmak için evine dönen Jacqueline, yine bir Nazi ajanı olan The Master Man tarafından kaçırılmış olan Human Torch’u kurtarmak için Captain America, Namorita ve yeni nesil Union Jack’le birlikte çalışır. Bu mücadele sırasında yine ciddi şekilde yaralanan Spitfire, bir kez daha, hayatını kurtartıkları Human Torch’tan kan nakliyle hayatta kalır. Bu transfer kendisinde yine bir tepkime gösterir ve Jacqueline, bir anda 16 yaşına geri döner. Kısa süre sonra yeni Invaders’a katılan Spitfire, Human Torch’un ölümünün ardından ekipten ayrılır.

Spitfire’ın ilginç hikayesi bunlarla da sınırlı değil. Invaders ekibine ikinci kez katıldıktan sonra, kendisinde kontrol altında tutabildiği vampir özellikleri olduğunu fark eden Jacqueline, bunun ortaya çıkmaması için çabalasa da bir savaşta düşmanının boğazını dişleriyle parçalayarak kendini ele verir. İlerleyen dönemlerde Marvel evreninin vampir avcısı Blade, Spitfire’ı yakalamaya çalışır ve kendisini yok etmek için kazıkla saldırır. Fakat ikili sonradan romantik bir ilişki yaşamaya başlar.

Marvel evreninin, biraz pembe dizi kıvamında olan, başına gelmedik kalmayan karakterlerinden biri olan Spitfire,  1970’lerden bu yana Marvel çizgi romanlarında yer alsa da henüz Marvel sinematik evreninde kendisini görmüş değiliz.