“Fantastic Beasts 2”, gişede beklenen açılışı yapamadı

Geçtiğimiz cuma günü vizyona giren ve oyuncu kadrosunda Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Johnny Depp ve Ezra Miller gibi isimleri bulunduran Harry Potter spin-off’u Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald filmi, gişede beklenen açılışı yapamadı.

J.K. Rowling’in romanlarından sinemaya uyarlanan ve Harry Potter maceralarının öncesinde büyücü dünyasını ve sıra dışı yaratıkları konu eden, seriden tanıdığımız çeşitli karakterlerin de gençlik yıllarını izleyiciyle buluşturan Fantastic Beasts serisinin ilk filmi övgüler toplasa da ikinci film, Harry Potter sinematik evreninin en düşük gişe hasılatı getiren açılış hafta sonuna imzasını attı. Herhangi bir film için “iyi” sayılabilecek, 814 milyon dolarlık bir hasılatla ilk üç günü geçiren Fantastic Beasts 2, yine de yapımcıların beklentilerinin uzağında kaldı. ABD’de ilk üç günde 62.2 milyon dolar gişe hasılatı yakalayan film, bu alanda serinin 2016 yılında yayınlanan ilk filminin 13 milyon dolar gerisinde kaldı.

Çeşitli sinema otoriteleri, bu istatistiklerle birlikte Johnny Depp’in Harry Potter evrenine girmesi, serinin sıkı takipçileri tarafından karışık tepkiler topladığını hatırlatıyor. Sorumluluğu tek bir oyuncuya yüklemek herhangi bir açıdan adil gözükmüyor olsa da bu bilgiyi kafaları karıştıran bir detay olarak kenara ayırmakta fayda var. Film öncesinde, benzer bütçeli yapımlara kıyasla pek de abartılı olmayan tanıtım kampanyalarının düzenlenmesi de, sinema sektörünün pazarlama kısmıyla ilgili kimi verilere ulaşmamızı sağlıyor.

Her ne kadar vizyona girdiği haftanın box office şampiyonu olsa da, Fantastic Beasts 2 , şimdiden “ Harry Potter evreninin en başarısız filmi” olarak anılmaya başlandı.