Fanzineist Vienna Sanat Kitabı ve Fanzin Fuarı dijital kapılarını açıyor

Viyana ve İstanbul temelli sanatçı, küratör, bağımsız editör, Açık Stüdyo Günleri’nin ve Heyt be! fanzinin yaratıcılarından biri olarak da tanıdığımız Deniz Beşer’in fuar projesi Fanzineist Vienna Art Book & Zine Fair, küçük ve bağımsız yayıncıları bir araya getirmeyi, atölye çalışmaları, sunumlar gibi etkinliklerle görünürlüklerini artırmayı, daha geniş bir kesime ulaşabilmelerini sağlamayı hedefleyen bir organizasyon. 2016’da Kadıköy’de start verilen fuar artık uluslararası bir boyut kazanmış durumda.

Bu yılki fuar, çevrimiçi ortama taşındı. 34 ülkeden 115’ten fazla bağımsız yayıncı ve sanatçı tarafından üretilmiş 600’ü aşkın yayın, yaratılan çevrimiçi galeride izlenebilecek. Katılımcılar mekânın içinde gezinebilecek, eserlerin görsellerini yakınlaştırıp detaylı inceleyebilecek, sanatçılar ve yayınlar hakkında ek bilgiler alabilecek ve satın almak istedikleri orijinal yayınlara detaylı göz atabilecek. 

Sergiler, atölye çalışmaları ve sunumlarla sanatçıları tanıyıp üretimlerini takip etmek mümkün olacak. Takvimi konserler, video yayınları gibi paralel etkinliklerle de renkleniyor. Detayları şöyle:

*Mollie Underwood ve Holly Meadows-Smith’in (Irrelevant Press) fanzin atölyesi

*Draw Down Books, Paula Minelgaite, Caterina Ragg & Adriana Monsalve (Homie House Press), Frida Hammar, Shy Bairns, Christian Reister ve Alexander Chernavskiy gibi çeşitli sanatçıların ve uluslararası yayıncıların konuşmaları

*DUES, Nikolaos Kachrimanis, Maya Strobbe (Ramsdam Books) ve Irma Boom’un video sunumları

*Reptilians From Andromeda, Ivan Usen, Allen Hulsey ve Monika Bulanda feat. Can Ömer Uygan’ın müzik performansları

Serginin 2021 edisyonundaki tüm sanatçıların listesine buradan ulaşılabilir.

Fuarın dijital medyumları fanzineist.com, YouTube, Instagram ve Zoom olacak. Sanal sergiler 26 Temmuz-26 Ağustos arasa görülebiliyor ve etkinlikler ücretsiz. Fuarla ilgili detaylı bilgiler için buraya.

Yazı: Biçem Kaya

Yükleniyor...