Gucci’den kuir fanzin: CHIME

Son dönemde moda sektörünün politik aktivizm ile kesiştiği alanda çeşitli çalışmalar yapan Gucci, CHIME isimli global toplumsal cinsiyet eşitliği kampanyasının lansmanını takiben, kampanya ile aynı ismi taşıyan bir kuir fanzin  çıkartmaya başladı. Fanzin’in genel yayın yönetmeni ise New York çıkışlı şiddet karşıtı aktivist grup voices 4’un kurucusu Adam Eli oldu.

1_P2JlyagV5ilYZB9XKCe__w

Milk, Vice, Paper, Vogue gibi dergilerde sık sık ismine rastladığımız Adam Eli, DAZED dergisinin de kapağına konuk olmuştu. CHIME FOR CHANGE  kampanyasının bir ayağı olan CHIME fanzini ise Eli’nin Gucci yaratıcı ekibi ve sanat yönetmeni MP5 ile beraber giriştiği bir proje. Adam Eli fanzinin yaratılış aşamasındaki ilhamlarının Riot Grrrl ve Büyük Depresyon döneminde çıkan bilim kurgu fanzinleri olduğunu  söylüyor ve ekliyor:

“ Benim hayalim CHIME fanzinin okuyucularına global bir dayanışma topluluğu yaratmak konusunda yardımcı olması… Fanzinlerin, broşürlerin ve kişisel çabalarla üretilen basılı yayınların tarihi, başkaları tarafından ‘radikal’ olarak etiketlenen insanların birbirlerini bulması ve sosyal değişimler ile doğrudan bağlantılı. İnsanlar kendi söylemek istedikleri, anaakım medyanın ise söylemeyi reddettiği şeylerden bahsedebilmek için kişisel çabalarla basılı yayınlar üretmeye başladılar.”

Geçtiğimiz dönemde March For Our Lives yürüyüşüne 500 bin dolarlık destekte bulunan, marka çapında kürk kullanımını sonlandıran ve kadın hakları için global bir kampanya başlatan Gucci’nin aktiviteleri sık sık podyumun ötesine uzanıyor. Ancak uzandığı yerde elle tutulur bir dönüşüme yol açıyor mu, yoksa CHIME lüks giyim markasının kendi ticaretini “pembeye boyamak” için geliştirdiği projelerden bir diğeri mi, sanırız bunu zaman gösterecek.

Yılda üç kez yayınlanacak olan fanzinin “To Gather Together” başlığını taşıyan ilk sayısı çeşitli Gucci mekanlarında ve  kitapçıların raflarında yerini aldı. Fanzinin pdf haline ise bu adresten ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz.