Günün güzel haberi: Father John Misty resmen geri döndü

John Tillman veya kendisini tanıdığımız ve sevdiğimiz sahne adıyla Father John Misty yeni albümü Chloë And The Next 20th Century’nin çıkış şarkısı “Funny Girl”ü yayımladı. Şarkının sözleri umutsuz bir romantiğin ağzından ve aslında mizahi olsa da daha derinlerdeki bir acıya dokunduruyor. Tillman, önceki işlerindeki tarzını yenileyip bu teklisinde bir caz balladına Father John Misty dokunuşunu katmış. Büyük bir orkestranın eşlik ettiği şarkının klibi, sepya tonlarına boyanmış bir dünyada CGI bir deniz anasını takip ediyor. Klip, The Green Knight (2021) ve Wendy (2020) gibi filmlerdeki görsel efekt süpervizörlüğü ve The Wanting Maredeki (2020) yönetmenliğiyle adını duyuran Nicholas Ashe Bateman imzalı. 

Yeni Father John Misty projesi bir süredir gündemde

Tillman’ın en son uzunçaları God’s Favorite Customer 2018’de çıkmıştı ve ondan sonra 2020’ye sürpriz canlı albümü Off- Key in Hamburg’u ve “To S.” Ve “To R.” isimleriyle iki tekli bırakmıştı. Geçtiğimiz senenin çoğunluğunda sessizliğini korumuş olsa da aslında geri dönüşüyle ilgili iki aydır ipuçları bırakıyor. Kasım ayının sonunda Instagram hesabındaki bütün gönderileri silip terk edilmiş şehir manzaralarına kısa ses kliplerinin eşlik ettiği, görece gizemli siyah-beyaz videolarla hayranları sabırsızlandırmaya başlamıştı. 

Yeni bir albümün yolda olduğunu resmiyete kavuşturmasıysa biraz daha eski moda bir yöntemle oldu. Tillman’ın parçası olduğu bağımsız plak şirketi Bella Union, Father John Misty adına açılmış e-mail listesine kayıtlı bazı fanlara albümün haberini vermek üzere bir flexi disk gönderdi. Diski oynattıklarında Tillman’ın kalınlaştırılmış sesinden “Bu gerçek mi? Gerçek. Albüm bu. Şu an onu dinliyorsun. Bu güzel. Jonathan Wilson ve Josh Tillman yapımcılığında 11 yeni şarkı. Chloë And The Next 20th Century. Teknik olarak yeni.” mesajıyla karşılaşmış bir grup şanslı hayran. Mesajın tümü burada

Bu incelikli hareketinden sonra hayranlarını heyecandan oturdukları sandalyenin ucuna getirdi Tillman. Bu şifreli mesajlar serisinin sonunda albümün üç buçuk senelik aranın ardından 8 Nisan 2022’de yayımlanacağını kesin olarak açıkladı. Eski Fleet Foxes davulcusu, solo projelerinin her biriyle modern indie rock sahnesinin yapı taşlarından biri olmaya kararlı olduğunu kanıtlamış; özellikle ikinci uzunçaları I Love You, Honeybear’le The Guardian ve Pitchfork gibi yüksek beklentili mecralardan tam not almıştı. 

Father John Misty albüm kapağı

Chloë And The Next 20th Century’nin kapak fotoğrafında imaj değişikliğine gitmiş Father John Misty. Daha sade ve şık bir hâliyle karşımızda. Bu tarz değişikliğinin müziğine de yansıyıp yansımadığı büyük bir merak konusu doğal olarak. Cevabı hep beraber görmek için takvimlerinizde 8 Nisan’ı şimdiden işaretlemeyi öneriyoruz. 

Yazı: Elif Öz