Fiddler Records dönemi emo kültürünü derleyen bir fotoğraf kitabı

Yazı: Tuvana Adalı

Amy Fleisher Madden, henüz 16 yaşındayken kurduğu ve dönemine kalıcı izler bırakan pop, punk ve emo türlerinden gruplara ev sahipliği yapmış Fiddler Records’un aktif olduğu 1996-2006 yıllarını kapsayan bir fotoğraf kitabı hazırlamış. Negatives: A Photographic Archive of Emo (1996-2006), 90’lar ve 2000’ler iki ve üçüncü dalga emo akımını belgeleyen ve bu akıma ait 80’in üzerinde grubunun daha önce hiç görülmemiş fotoğraflarını içeren bir arşiv niteliğinde. Kitap ekim sonu Chronicle Books etiketiyle yayımlanacak ve içinde önemli müzisyen, fotoğrafçı ve ikonik figürler tarafından yazılmış, dönemin anlatılmamış hikâyeleri de yer alacak.

Madden imzalı kitapta yer alan gruplardan bazıları şöyle: Karate, Jawbreaker, My Chemical Romance, At The Drive-In, Circa Survive, Alkaline Trio, American Football, Jejune, Jimmy Eat World, The Appleseed Cast, Dashboard Confessional, Fall Out Boy, The Get Up Kids, Paramore… 

Brian Maryansky, Tom Cheney, Paul Drake, Andy Mueller ve Mark Beemer ise dönemin ruhu ve kültürünü müthiş nostaljik ve capcanlı fotoğraflarıyla belgelemiş fotoğrafçılardan birkaçı.

2014’te yazdığı ilk kitabı A Million Miles ile beraber müzik fotoğrafçılığı deneyimi de bulunan Madden’in epey etki sahibi olduğu bir döneme dair fotoğraf ve metinleri bir araya getirirken oluşturduğu anlatı ve aktaracağı duygular da epey merak uyandırıyor elbette. Kendisi de kapakta yer alan Hot Rod Circuit üyesi Casey Prestwood fotoğrafının kitabı özetler nitelikte olduğunu söylemiş: “Casey çok genç bir yaşta enerjisinin her bir parçasını, beş kişilik ya da beş bin kişilik bir kalabalık fark etmeden grubun geceler süren setlerine adayarak hepimizi büyülerdi. Casey’nin elimdeki tüm fotoğrafları arasından bu, tam olarak Negatives.”

Fiddler Records hakkında

Florida, Miami merkezli Fiddler Records, esasen Fleisher Madden’in Fiddler Jones adlı fanzinin bir devam projesi olarak tasarlanmış en başta. Miami’deki punk mekânı Cheers’ın önünde fanzin fotokopilerini dağıtan Madden, mekânda tanıtımını yaptığı birkaç konserden kazandığı parayı, o zamanlar henüz Dashboard Confessional adını almamış olan “Vacant Andys”in bir plağına yatırıyor. Anodyne adıyla yayımlanan plak hem grubun hem Madden’in dikkatleri toplamasını sağlıyor. Dashboard Confessional lideri Chris Carrabba Negatives’e bir önsöz de yazmış.

Fiddler Records, “müzik tarihinde sıra dışı bir âna, sadece büyük isimlere değil güçlü bir sound’a ve daha da güçlü arkadaşlıklara canlılık kazandıran” bir dönemin mimarlarından biri. Birbirine sıkı sıkıya bağlı bir topluluğun ve kültürün inşasında epey önemli bir yere sahip olan plak şirketi, 2006 yılında “Fiddler artık ne fiziksel ne de metafiziksel dünyada mevcut,” mesajıyla dağılıyor. 2009’da Madden, Animal Manifacturing Co. etiketiyle Fiddler kataloğunu ve ruhunu geri getirip korumayı hedefleyen bir oluşum/yayınevi kuruyor. 

Giriş görseli: Jejune, Fotoğraf: Paul Drake