“Fifteen”in yaratıcısı Mısırlı yönetmen Sameh Alaa’nın son işi ve Cannes 2020’nin kısa film yarışması için seçilmiş diğer filmler

Toronto Uluslararası Film Festivali’nin (TIFF) seçkisinde yer verdiği ilk Mısır yapımı kısa film olan 2017 tarihli Fifteen, Kahire’nin keşmekeşinde ailevi bir travmayla baş etmeye çalışan bir genci konu ediyor. Filmi tamamen kendi imkânlarıyla tamamlayan Mısırlı yönetmen Sameh Alaa, şiirsel sinematografisiyle seyirciyi baş karakterin iç çatışmalarının tam merkezine oturtuyor. 

Yönetmen, aklında canlanan bir resmin üzerine kronolojik sahneler ekleyerek şekillendirdiği filmini yazılı bir senaryo olmadan çekmeye başlıyor. Zaten Alaa için film, konusundan ibaret değil: “Görseller, genel duyguyu konudan daha iyi aktarıyor. Bu yüzden bir film izledikten sonra aklımda sadece dikkat çekici karakterler ve ilginç sahneler kalıyor.” 

Geçmiş yıllarda Bread, Shadow, Yun Yun ve Le Steak de tante Margaux kısalarını da festivalden festivale dolaştıran Alaa, son projesi I Am Afraid to Forget Your Face ile 2020 Cannes Film Festivali’nin en iyi kısa film ödülü için yarışıyor.

Nasıl ve hangi tarihte gerçekleştirileceği konusu hâlâ belirsiz olan Cannes Film Festivali’nin kısa film yarışması için bu sene 11 yapım seçilmişti. Ön eleme, 137 ülkeden toplam 3810 kısa filmin katılımıyla gerçekleşti. Bu sağlam elemeden sıyrılıp kısa film dalında Altın Palmiye Ödülü’ne aday olan kısa filmleri tanıyalım. 

I Am Afraid to Forget Your Face (Mısır, Fransa, Belçika, Katar)
Yönetmen: Sameh Alaa

82 günlük bir ayrılıktan sonra Adam, sevdiği kadınla yeniden birleşmek için elinden geleni ardına koymadığı zorlu bir yolculuğa çıkar. 

Filles Bleues, Peur Blanche (Fransa)
Yönetmen: Marie Jacotey, Lola Halifa-Legrand

Nils ve Flora çifti, Flora’nın ailesinin evine doğru çıktıkları araba yolculuğunda haydutlar tarafından durdurulur. Flora esir alınırken Nils’ın kaçması, Flora’nın aklında ilişkisine dair soru işaretleri doğurur. 

Motorway 65 (Yunanistan)
Yönetmen: Eva Kalogiropoulou 

Atina’nın dışında, Aspropirgos adlı bir sanayi bölgesinde yer alan Motorway 65, şehirde tutunamayan göçmenlerin hayat hikâyelerini biriktiriyor. 

Sudden Light (İngiltere)
Yönetmen: Sophie Littman 

Babaları ölüm döşeğinde olan Mia ve Squeeze, köpeklerini gezdirdikleri açık arazinin karanlık bir ormanla birleştiği yerde garip bir yabancıyla tanışır ve olaylar gelişir.

Son of Sodom (Kolombiya)
Yönetmen: Theo Montoya 

Kolombiyadaki genç intiharları ve uyuşturucu bağımlılığı, Medellin’deki kuir sahne üzerinden aktarılıyor. 

Camille Sans Contact (Fransa)
Yönetmen: Paul Nouhet

Maxime’in iki problemi vardır. Birincisi, Camille adlı kasiyerden artık hoşlanmadığını, onu incitmeden nasıl söyleyeceğini bilmiyordur. İkinci problem ise Camille ile daha önce hiç konuşmamış olmasıdır… 

Stéphanie (Belçika)
Yönetmen: Leonardo Van Dijll 

11 yaşında ilk uluslararası başarısını kazanan genç jimnastikçi, giderek artan baskıya ve ilgiye karşı dik durmaya çalışır. 

Shiluus (Moğolistan)
Yönetmen: Lkhagvadulam Purev-Ochir 

Moğol bir genç kız, kalp rahatsızlığından dolayı görmeye gittiği şamanla gerçek hislerini ve arzularını paylaşır… 

O Cordeiro De Deus (Portekiz, Fransa)
Yönetmen: David Pinheiro Vicente 

Bir Portekiz kasabası, yaz mevsimi ve geleneksel yaz partileriyle cinsel dürtülerini keşfeden gençler. 

Benjamin, Benny, Ben (Kanada)
Yönetmen: Paul Shkordoff  

Talihsiz bir olay, kaygılı bir adamın mülâkat hazırlıklarına ket vurur. 

David (ABD)
Yönetmen: Zachary Woods 

Bu film hakkında henüz bir bilgi paylaşılmadı. 

Yazı: Cansu Çubukçu

Yükleniyor...