Filmlerden ilham alan 10 klip

Beastie Boys’un kült İtalyan filmi Diabolik’e mizah kattığı klip, Madonna’nın Marilyn Monroe hayranlığıyla filizlenen “Material Girl” videosu, Massive Attack ve Ringan Ledwigde’in korku filmlerine saygı duruşu. Konumuz ikonik filmlerden ilhamla yaratılan müzik videoları. 

Öne çıkan 10 klip ve meraklısına tavsiyelerimiz için kemerler bağlansın. 

Paula Abdul - Rush Rush klip
Paula Abdul – Rush Rush
İlham kaynağı: Rebel Without A Cause

Rebel Without a Cause’un remake’i planlansa, Jim Stark karakterini James Dean yerine kim canlandırır? Paula Abdul, bu soruya Keanu Reeves diyerek cevap vermiş. Kendisine de Nathalie Wood’un hayata geçirdiği Judy rolünü vermiş. Abdul, Stefan Würitzer yönetmenliğindeki klip “Rush Rush”için Rebel Without a Cause’un imza niteliği taşıyan anlarını, filmin temel öğelerine sadık kalarak yorumluyor: 1949 model Mercury arabada yolculuk, Griffith Observatory’de ders ve karanlıkta tehlikeli bir araba yarışı. 50’ler giyim tarzından hiç ödün verilmiyor olsa da Keanu Reeves saçının James Dean’e benzetilmesi fikrini reddetmiş anlaşılan.

Voodoo In My Blood klip
Massive Attack ft. Young Fathers – Voodoo In My Blood
İlham kaynağı: Phantasm ve Possession 

Geçtiğimiz ay kaybettiğimiz yetenekli yönetmen Ringan Ledwidge, kara büyü metaforlarıyla yüklü Massive Attack parçası için hayranı olduğu korku filmlerine dönüyor. Possession’ın en dudak uçuklatıcı sahnesindeki metro durağında, Phantasm’ın felaket tellalı küresi Rosemund Pike’ın ruhunu ele geçiriyor. Ledwidge, yönetmenlik tarzında rol oynayan 70’ler korku filmi estetiğinin bir parçası olarak, kendi deyimiyle “korkuyla özdeşleştirmediğimiz için daha rahatsız edici” olan canlı bir renk paleti kullanmayı tercih etmiş. 

Madonna - Material Girl
Madonna – Material Girl
İlham kaynağı: Gentlemen Prefer Blondes

Madonna’nın Marilyn Monroe hayranlığı bilinmeyen bir şey değil. Celebration’ın albüm kapağı için kendi portresini, Andy Warhol’un “The Marilyn Diptych” eserine uyarlamasını hatırlayalım. Yakın zamanda V dergisi için poz verdiği Marilyn Monroe temalı fotoğraf çekimi o kadar ileri gitti ki, Monroe’nun ölüm döşeğindeki görüntülerini bile yorumlayarak eleştiri yağmuruna tutuldu. “Material Girl” videosu için, Monroe filmlerinden en sevdiği sahne olan “Diamonds Are A Girl’s Best Friend” performansını yeniden hayata geçiriyor. Şans eseri iki şarkı da anlam olarak da birbiriyle paslaşıyor.

Mannequin Pussy - Perfect
Mannequin PussyPerfect
İlham kaynağı: Romy and Michele’s High School Reunion

Mannequin Pussy’nin mezunlar buluşmasına hoş geldiniz. Punk üçlüsü, tiye aldıkları adetleri hem gerçek hem de mecazi anlamda yerle bir edebilmek için başrollerinde Lisa Kudrow ve Mira Sorvino’yu izlediğimiz 1997 yapımı Romy and Michele’s High School Reunion filmindeki popülerlik yarışını merkezine oturtmayı uygun görmüş. Gitarist Missy, hem oynayıp hem yönettiği klipteki çıkış noktasını, sosyal medyadaki gövde gösterilerine yaptığı eleştiri olarak tanımlıyor. 

Muse - Time is Running Out klip
Muse – Time is Running Out
İlham kaynağı: Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Filmografisinde Depeche Mode, Nick Cave and the Bad Seeds, Johnny Cash gibi isimlerin klipleri bulunan, uzun metrajı Lawless ile Cannes Film Festivali’nde yarışan yönetmen John Hillcoat, “Time is Running Out” için grubu kocaman bir yuvarlak masa etrafında topluyor. Bu yuvarlak masada, dünyayı yöneten gizli bir örgütün üyeleri oturmakta. Fakat gündemleri, dünyanın geleceğinden bir hayli uzak. Bu konsept, Kubrick’in satirik bilim-kurgu komedisi Dr. Strangelove Or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb’un ta kendisi. Şarkının sözleri, her yöne çekilebilecek bir ikili çekişme içeriyor. Ama, filmin ikonik mekânı “savaş odası”nı andıran bir yerde, robot senkronluğunda dans eden insan grubunu seyretmek sözlere politik bir alt metin kazandırıyor. 

Thirty Seconds to Mars - Kill
Thirty Seconds to Mars – The Kill
İlham kaynağı: The Shining

“Bu şarkının adı ‘The Kill’. Ama korkmayın, güzel bir şarkı. Aklınızı kaybetmekle alakalı.” Jared Leto, grubun 2006 çıkışlı şarkısını tanıtırken bu ifadeleri kullanmıştı. Dolayısıyla, kendi yazıp yönettiği klip için The Shiningi baz alması tesadüf değil. Leto, filmin kilit sekanslarını ve sembollerini yeniden canlandırıp, anti-kahraman Danny’nin karakter değişimini referans noktası alarak, şarkıyla tematik bir bütünlük yakalıyor. Hatta, görsel hikâye anlatımının çarpıcılığını korumak adına psikolojik gerilim ustası Darren Aronofskynin çift ekran taktikleri kullanılmış. 

Beastie Boys - Body Movin'
Beastie Boys – Body Movin’ 
İlham kaynağı: Diabolik

Beastie Boys klipleri hiçbir zaman eskimez. Parlak bir fikrin ekrana nasıl taşınabileceği konusunda örnek teşkil eder hatta. 2012’de hayatını kaybeden B-Boys üyesi Adam “MCA” Yacuh’un yönettiği, aksiyon dolu “Body Movin’” videosu, İtalyan suç gerilim klasiği Diabolikin bir parodisi. Bu sefer mevzu, amansız bir hırsız ve partnerini yakalamaktan ziyade, şapşal bir hırsızın fondü tarifi çalma derdi. 

Iggy Azalea - Fancy
Iggy Azalea ft. Charli XCXFancy
İlham kaynağı: Clueless 

Iggy Azalea, çıkış şarkısı “Fancy”nin klibi için Director X ile bir Clueless remake’i hayal ediyor ve izleyiciyi Grant High School’a ışınlıyor. Azaela’nın kült gençlik filmini seçmesinde, görsel veya ticari kaygılardan öte bir düşünce yatıyormuş: “İşitsel olarak ‘Fancy’, tam bir Los Angeles şarkısı. Eskiden Clueless benim için o klişe ‘L.A. tiki kız’ filmiydi ve neyin gerçek olup olmadığını ayırt etmek benim için çok zordu. Merak ettim: Los Angeles’daki insanlar gerçekten böyle mi giyinir? Hepsi gerçekten böyle mi konuşur? Çizgi çok bulanıktı, emin olamıyordum. Beklenmedik bir şey yapmak, ama aynı zamanda Los Angeles ve Batı yakasına bir övgü sunmak istedim.”  

The Smashing Pumpkins - Tonight, Tonight
The Smashing Pumpkins – Tonight, Tonight
İlham kaynağı: A Trip to the Moon 

Little Miss Sunshine’ın ardındaki yönetmen çift Jonathan Dayton ve Valerie Harris, The Smashing Pumpkins klibi için başta kadın dansçılar, abartılı ve uyumsuz dekorlar, görgüsüz ve sahte insanlarla dolu Busby Berkeley tarzı bir klip kurguluyor. Tesadüf o ki tam o dönemde Red Hot Chilli Peppers “Aeroplanes” şarkısının klibi için benzer bir yol izliyor. B planı olarak daha sürreel bir çizgiden ilerlemeye karar veren ikili, grubu 20. yüzyılın başına götürüyor ve A Trip to the Moon evrenine hapsediyor. Grubun eski sessiz filmleri andıran Mellon Collie and the Infinite Sadness albümünün kapağı, bu fikrin ilham kaynağı olmuş.

California Love klip
2pac ft. Dr. Dre – California Love
İlham kaynağı: Mad Max Beyond Thunderdome

Yıl 2095. Mekân, ıssız bir çöl. Clifton Powell bir kabile lideri, Tony Cox cüce bir asker ve Chris Tucker işgal güçlerinin başı. Jada Pinkett Smith, tarihin en ünlü rap şarkılarından birinin klibi için yakın arkadaşı 2pac’a, 1985 yapımı Mad Max Beyond Thunderdomedan esinlenen bir konsept fikri paylaşıyor. Böylece Mad Max’in post-apokaliptik dünyası, rap kültürüyle güncelleniyor. Smith’in projeyi yönetmesi planlanırken, yönetmen koltuğunda onun yerine Hype Williams oturuyor. 

Bunlar da var: 

Halsey – Now or Never (Romeo + Juliet)
JAY-Z – The City is Mine (The Usual Suspects)
Ashanti – Foolish (Good Fellas)
Lana Del Rey – Blue Velvet (Blue Velvet)
Tyler, The Creator ft. ASAP Rocky – Who Dat Boy (Get Out)
Bruno Mars ft. Cardi B – Finesse (In Living Color)
Queen – Radio Ga Ga (Metropolis)
The Cranberries – Linger (Alphaville)
Berlin – No More Words (Bonnie and Clyde)
Ariana Grande – thank u, next (Mean Girls)

Yazı: Cansu Çubukçu